LlynPadarnTT_K2 paddlers

Llyn Padarn Time Trial

Organised by James and Penny Wingfield of Dyffryn Conwy Paddlers: The monthly Llyn Padarn 5km timetrials are held on the 3rd Sunday of each month, dates below.
This is a 5km course along the East side of the lake, starting and finishing by the Slate Museum. Either park and get on by Llanberis C.C. at the end of the slate museum car park, or meet at the Snowdonia Watersports pontoon at 10:30, to have a 10 min warmup paddle across to start.
First boat starts at 11:00. It is a handicap race based on previous times. Times vary from about 28 to 40 mins. A variety of boats enter: sprint K1s, sea kayaks, WWR boats, fast tourers, etc. The aim is to improve over the series, and all abilities are welcome to join. More Details Here


Snowdonia Watersports

Event Dates for 2018/2019

1 - 23-Sep-18 K22 - 21-Oct-183 - 18-Nov-18
4 - 16-Dec-185 - 20-Jan-196 - 17-Feb-19
7 - 17-Mar-19

** Open Run Times now recorded - See Here **

DCP Club Webpage

Llyn Padarn TT 2018/2019

  • Table sorted by paddler's season-fastest time and then by number of events.
  • Click a race column header to order by that race only, click top-left column to reset.
  • Click a race column footer to link to race details.
  • Click an underlined name to search by that name.
  • SB = Season Best -- PB = Personal Best
  • All Run Times

Name Cat Club Raced Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7
1 John Willacy

 PB: 25:50

K1M Rockpool
Kayaks
2 --
--
--
--
--
--
--
--
25:50

PB

28:52
--
--
2 Kevin Coleman
/Jonny Eldridge

 PB: 26:07

K2 DCP/Snowdonia
Watersports
1 26:07

PB

--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
3 John Willacy
/Pascale Eichenmuller

 PB: 25:42

K2Mx Rockpool
Kayaks
2 26:09

SB

--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
26:44
4 Jonny Eldridge

 PB: 27:18

K1M
2 --
--
27:18

PB

--
--
--
--
27:25
--
--
--
--
5 Jeff Parker

 PB: 28:24

K1M Trentham
CC
6 --
--
28:24

PB

30:04
30:14
29:28
31:02
31:17
6 James Wingfield

 PB: 28:00

K1M DCP
4 --
--
28:52

SB

30:48
29:55
--
--
--
--
31:57
7 Dan McGonigle

 PB: 26:28

K1M Snowdonia
Watersports
1 --
--
--
--
--
--
29:09

SB

--
--
--
--
--
--
8 Petr Major

 PB: 29:16

K1M SKUK
1 --
--
--
--
--
--
--
--
29:16

PB

--
--
--
--
9 Kevin Coleman

 PB: 29:41

K1M DCP
4 --
--
30:38

SB

33:22
--
--
31:12
37:39
--
--
10 Rich Griffiths Hughes

 PB: 30:39

K1M Môn
Active
2 --
--
--
--
--
--
33:15
30:39

PB

--
--
--
--
11 Bryan Dickinson

 PB: 30:47

K1M Snowdonia
CC
3 --
--
31:18
32:00
--
--
30:47

PB

--
--
--
--
12 Dave Cutts

 PB: 31:05

K1M Snowdonia
C.C.
5 --
--
33:00
33:42
--
--
31:05

PB

32:39
--
--
13 Pascale Eichenmuller

 PB: 28:26

K1W Rockpool
Kayaks
2 --
--
--
--
--
--
--
--
31:31

SB

32:52
--
--
14 Robert Ames

 PB: 31:41

K1M
1 --
--
--
--
--
--
31:41

PB

--
--
--
--
--
--
15 Chris Gash

 PB: 30:32

K1M DCP
3 --
--
--
--
33:03
32:19

SB

--
--
33:19
--
--
16 Penny Wingfield

 PB: 33:15

K1W DCP
6 --
--
33:50
37:45
35:12
33:33

SB

42:22
39:17
17 Kevin Coleman
/Kamala Sen

 PB: 33:40

K2Mx DCP
1 --
--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
33:40

PB

18 Jenny Wong

 PB: 33:42

K1W Snowdonia
CC
4 --
--
35:30
37:40
36:23
33:42

PB

--
--
--
--
19 Kamala Sen

 PB: 33:46

K1W DCP
3 --
--
--
--
38:31
36:25
33:46

PB

--
--
--
--
20 Jane Parker

 PB: 34:07

K1W Trentham
C.C.
4 --
--
--
--
43:02
39:10
35:05

SB

--
--
38:57
21 Matt ?

 PB: 36:01

SUP_M
1 --
--
--
--
--
--
--
--
36:01

PB

--
--
--
--
22 Kathy Webb

 PB: 36:05

K1W Snowdonia
C.C.
5 --
--
36:18
38:21
36:36
36:05

PB

38:19
--
--
23 Harry Marshall

 PB: 36:56

K1M
3 --
--
36:56

PB

40:01
38:26
--
--
--
--
--
--
24 Steve Mullan

 PB: 37:25

K1M
1 --
--
--
--
--
--
--
--
37:25

PB

--
--
--
--
25 Tina Ames

 PB: 39:57

K1W
1 --
--
--
--
--
--
39:57

PB

--
--
--
--
--
--
Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7

28 paddlers total.
22 solo paddlers
3 crews in K2
Total Runs: 67

Points Table

NOTE: Points table figures do not currently take into account class differences. Working on it...

10 Pts for a win.
Best 4 results to count.
Pos. K1W Name Cat Club Raced Points
1 Jeff Parker K1M Trentham CC 6 37
2 James Wingfield K1M DCP 4 34
3 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 5 26
4 Kevin Coleman K1M DCP 4 21
5 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 2 20
6 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2Mx Rockpool Kayaks 2 19
6 Chris Gash K1M DCP 3 19
6 Bryan Dickinson K1M Snowdonia CC 3 19
6 Jonny Eldridge K1M 2 19
10(1) Penny Wingfield K1W DCP 6 16
11 Rich Griffiths Hughes K1M Môn Active 2 11
12 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 1 10
12 Kevin Coleman / Jonny Eldridge K2 DCP/Snowdonia Watersports 1 10
14(2) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 2 9
14(3) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 4 9
16(4) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 5 8
16 Petr Major K1M SKUK 1 8
18 Kevin Coleman / Kamala Sen K2Mx DCP 1 7
18 Robert Ames K1M 1 7
20(5) Jane Parker K1W Trentham C.C. 4 6
21(6) Kamala Sen K1W DCP 3 2
22 Harry Marshall K1M 3 1
23 Matt ? SUP_M 1 0
23 Steve Mullan K1M 1 0
23(7) Tina Ames K1W 1 0

28 paddlers total.
22 solo paddlers
3 crews in K2

Race Results

Race 7

Date: 17-Mar-19
Conditions: Cold, strong wind up lake. Moderate to large waves up lake.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2Mx Rockpool Kayaks 26:44 K2
2 Jeff Parker K1M Trentham CC 31:17 Surfski
3 James Wingfield K1M DCP 31:57 Surfski
4 Kevin Coleman / Kamala Sen K2Mx DCP 33:40

PB

Inter. K2
5(1) Jane Parker K1W Trentham C.C. 38:57 FSK - Taran
6(2) Penny Wingfield K1W DCP 39:17 Hobby

8 paddlers total.
4 solo paddlers
2 crews in K2

Race Results

Race 6

Date: 17-Feb-19
Conditions: Cool, Strong wind diagonally down lake. Moderate waves diagonally down lake.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 28:52 FSK - Taran
2 Jeff Parker K1M Trentham CC 31:02 FSK - Taran
3 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 32:39 FSK - Taran 16
4(1) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 32:52 FSK - Taran
5 Chris Gash K1M DCP 33:19 FSK - Taran
6 Kevin Coleman K1M DCP 37:39 K1 Talon
7(2) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 38:19 Sea Kayak
8(3) Penny Wingfield K1W DCP 42:22 Kudu

8 paddlers total.
8 solo paddlers
0 crews in K2

Race Results

Race 5

Date: 20-Jan-19
Conditions: About as flat as it gets and cool. Wind negligible.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 25:50

PB

K1 Talon
2 Jonny Eldridge K1M 27:25 FSK - Taran
3 Petr Major K1M SKUK 29:16

PB

Surfski
4 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:28 FSK - Taran
5 Rich Griffiths Hughes K1M Môn Active 30:39

PB

SKUK Quantum
6 Bryan Dickinson K1M Snowdonia CC 30:47

PB

FSK - Taran 16
7 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 31:05

PB

FSK - Taran 16
8 Kevin Coleman K1M DCP 31:12 K1 Talon
9(1) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 31:31 FSK - Taran
10(2) Penny Wingfield K1W DCP 33:33 K1
11(3) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 33:42

PB

FSK - Tarantella
12(4) Kamala Sen K1W DCP 33:46

PB

Trimmer?
13(5) Jane Parker K1W Trentham C.C. 35:05 Neumann Spirit
14 Matt ? SUP_M 36:01

PB

Fanatic Falcon 14
15(6) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:05

PB

Sea Kayak
16 Steve Mullan K1M 37:25

PB

Sea Kayak

16 paddlers total.
16 solo paddlers
0 crews in K2

Race Results

Race 4

Date: 16-Dec-18
Conditions: Cool, Moderate wind down lake. Small waves diagonally down lake.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:09 FSK - Taran 16
2 James Wingfield K1M DCP 29:55 K1
3 Jeff Parker K1M Trentham CC 30:14 FSK - Taran
4 Robert Ames K1M 31:41

PB

Trimmer
5 Chris Gash K1M DCP 32:19 Sea Kayak
6 Rich Griffiths Hughes K1M Môn Active 33:15 Sea Kayak
7(1) Penny Wingfield K1W DCP 35:12 Hobby
8(2) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 36:23 Trantella
9(3) Kamala Sen K1W DCP 36:25 Trimmer
10(4) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:36 Sea Kayak
11 Harry Marshall K1M 38:26 Sea Kayak
12(5) Jane Parker K1W Trentham C.C. 39:10 Neumann Spirit
13(6) Tina Ames K1W 39:57

PB

Lancer

13 paddlers total.
13 solo paddlers
0 crews in K2

Race Results

Race 3

Date: 18-Nov-18
Conditions: Cool, Moderate wind down lake. Moderate to large waves diagonally down lake.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 Jeff Parker K1M Trentham CC 30:04 Surfski
2 James Wingfield K1M DCP 30:48 K1
3 Bryan Dickinson K1M Snowdonia CC 32:00 Sea Kayak
4 Chris Gash K1M DCP 33:03 Sea Kayak
5 Kevin Coleman K1M DCP 33:22 K1
6 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 33:40 Sea Kayak
7 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 33:42 Sea Kayak
8(1) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 37:40 FSK - Tarantella
9(2) Penny Wingfield K1W DCP 37:45 Trimmer
10(3) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 38:21 Sea Kayak
11(4) Kamala Sen K1W DCP 38:31 Trimmer
12 Harry Marshall K1M 40:01 Sea Kayak
13(5) Jane Parker K1W Trentham C.C. 43:02 Sea Kayak

13 paddlers total.
13 solo paddlers
0 crews in K2

Race Results

Race 2

Date: 21-Oct-18
Conditions: Cool. Moderate wind down lake. Moderate waves down lake.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 Jonny Eldridge K1M 27:18

PB

Sea Kayak
2 Jeff Parker K1M Trentham CC 28:24

PB

Surfski
3 James Wingfield K1M DCP 28:52 K1
4 Kevin Coleman K1M DCP 30:38 Sea Kayak
5 Bryan Dickinson K1M Snowdonia CC 31:18 Sea Kayak
6 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 33:00 Sea Kayak
7(1) Penny Wingfield K1W DCP 33:50 Trimmer
8(2) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 35:30 FSK - Tarantella
9(3) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:18 Sea Kayak
10 Harry Marshall K1M 36:56

PB

Sea Kayak

10 paddlers total.
10 solo paddlers
0 crews in K2

Race Results

Race 1

Date: 23-Sep-18 K2
Conditions: Cool. Moderate NW wind up lake. Moderate waves up lake.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 Kevin Coleman / Jonny Eldridge K2 DCP/Snowdonia Watersports 26:07

PB

K2
2 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2Mx Rockpool Kayaks 26:09 K2

4 paddlers total.
0 solo paddlers
2 crews in K2

Race Results

Llyn Padarn TT -- All Run Times

Note: Open Run Times are separate - see Here

Click column header to sort
Click an underlined name to search by that name.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat Race
1 Dan Golder K1M Banbury? 24:18

PB

K1 Race 5 - Jan 2020
2 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2 Rockpool Kayaks 25:42

PB

K2 Race 1 - Sep 2017
3 Dan McGonigle / James Wingfield K2 25:48

PB

Marsport Toucan Race 1 - Sep 2017
4 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 25:50

PB

K1 Talon Race 5 - Jan 2019
4 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2 Rockpool Kayaks 25:50 K2 Race 3 - Nov 2017
6 Kevin Coleman / Jonny Eldridge K2 DCP/Snowdonia Watersports 26:07

PB

K2 Race 1 - Sep 2018
7 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2Mx Rockpool Kayaks 26:09

SB

K2 Race 1 - Sep 2018
8 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 26:17

SB

K1 Talon Race 6 - Mar 2017
9 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 26:26

SB

Ski Race 1 - Sep 2019
10 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 26:28

PB

K1 Race 3 - Nov 2017
11 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 26:31 K1 Talon Race 5 - Jan 2020
12 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 26:44

SB

FSK - Taran Race 3 - Dec 2016
12 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2Mx Rockpool Kayaks 26:44 K2 Race 7 - Mar 2019
14 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 26:46 K1 Race 4 - Dec 2019
15 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 26:54

SB

K1 Talon Race 4 - Dec 2017
16 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 27:10 K1 Talon Race 6 - Feb 2018
17 Jonny Eldridge K1M 27:18

PB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
18 Jonny Eldridge K1M 27:25 FSK - Taran Race 5 - Jan 2019
19 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 27:38 FSK - Taran Race 4 - Jan 2017
20 Alan Cole K1M 27:40

PB

Ski Race 2 - Oct 2019
21 James Wingfield K1M DCP 28:00

PB

K1 Race 3 - Dec 2016
22 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 28:12 FSK - Taran Race7 - Mar 2018
22 James Wingfield K1M DCP 28:12

SB

K1 Race 3 - Nov 2017
24 James Wingfield / Matthew Bicknell K2 DCP 28:15

PB

K2 Race 1 - Sep 2019
25 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 28:19

SB

FSK - Taran Race 3 - Jan 2016
26 Jeff Parker K1M Trentham CC 28:24

PB

Surfski Race 2 - Oct 2018
27(1) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 28:26

PB

K1 Eta Race 1 - Sep 2019
28 James Wingfield K1M DCP 28:28

SB

K1 Race 1 - Oct 2016
28 Alan Cole K1M 28:28 Ski Race 3 - Nov 2019
28 Kevin Coleman / Ed Harmer K2 DCP 28:28

PB

K2 Race 1 - Sep 2019
31 Jeff Parker K1M Trentham CC 28:33

SB

FSK - Taran Race 3 - Nov 2017
32 Jane Parker / Jeff Parker K2 Trentham CC 28:37

PB

Sipre Tsunami Race 1 - Sep 2017
33 James Wingfield K1M DCP 28:42

SB

Surfski Race 3 - Jan 2016
34 Russell Wingfield K1M DCP 28:45

PB

K1 Race 2 - Oct 2019
35 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 28:46 FSK - Taran Race 5 - Jan 2018
36 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 28:48 FSK - Taran 16 Race 5 - Jan 2018
37 James Wingfield K1M DCP 28:52

SB

K1 Race 2 - Oct 2018
37 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 28:52 FSK - Taran Race 6 - Feb 2019
37 Alan Cole K1M 28:52

SB

Ski Race 6 - Feb 2018
40 Jiri Tykal K1M Bangor Uni 28:56

PB

WWR K1 Race 1 - Nov 2015
40 Russell Wingfield K1M DCP 28:56

SB

K1 Race 1 - Oct 2016
42 Russell Wingfield K1M DCP 29:03

SB

K1 Race 3 - Jan 2016
43 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:07

SB

FSK - Taran 16 Race 4 - Jan 2017
44 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 29:08

SB

FSK - Taran Race 3 - Jan 2016
44 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:08 FSK - Taran Race 6 - Feb 2018
46 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:09

SB

FSK - Taran 16 Race 4 - Dec 2018
46 James Wingfield K1M DCP 29:09 K1 Race 6 - Feb 2018
48 Petr Major K1M SKUK 29:16

PB

Surfski Race 5 - Jan 2019
48 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:16

SB

Ski Race 2 - Oct 2019
50 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:19 FSK - Taran Race 4 - Dec 2017
51(2) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 29:22 K1 Eta Race 5 - Jan 2020
52 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 29:24 FSK - Taran Race 5 - Feb 2017
52 Russell Wingfield K1M DCP 29:24 K1 Race 5 - Mar 2016
54 Ben Nelson / Dinah R(?) K2 Trentham C.C. 29:27

PB

K2 Race 4 - Dec 2017
55 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:28 FSK - Taran Race 5 - Jan 2019
56 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:29

SB

FSK - Taran 16 Race 2 - Oct 2017
57 James Wingfield K1M DCP 29:30 Surfski Race 6 - Mar 2017
58 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 29:36

SB

FSK - Taran Race 2 - Nov 2016
58 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:36

SB

FSK - Taran 16 Race 5 - Mar 2016
60 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 29:37 FSK - Taran Race 3 - Dec 2016
61 James Wingfield K1M DCP 29:39 K1 Race 2 - Nov 2016
62(3) Harriet Hicks K1W Bangor Uni 29:40

PB

K1 Race 2 - Nov 2016
63 Kevin Coleman K1M 29:41

PB

K1 Race 3 - Nov 2017
64(4) Penny Wingfield / Karmala Sen K2 DCP 29:47

PB

K2 Race 1 - Sep 2019
65 Alan Cole K1M 29:48

SB

Surfski Race 6 - Mar 2017
66 Russell Wingfield K1M DCP 29:49

SB

K1 Race 4 - Dec 2017
67 Norbert Ziobr K1M 29:50

PB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
68 James Wingfield K1M DCP 29:53 K1 Race 5 - Mar 2016
69 Alan Cole K1M 29:54

SB

Surfski Race 4 - Dec 2017
69 Jonny Eldridge K1M 29:54

SB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
71 James Wingfield K1M DCP 29:55 K1 Race 4 - Dec 2018
72 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 29:56 Taran Race 7 - Mar 2020
73(5) Harriet Hicks K1W 29:58

SB

K1 Race 3 - Nov 2017
74 Norbert Ziobr K1M 30:03

SB

SKUK Quantum Race 3 - Nov 2017
75 Jonny Eldridge K1M 30:04

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
75 Jeff Parker K1M Trentham CC 30:04 Surfski Race 3 - Nov 2018
77 James Wingfield K1M DCP 30:05

SB

K1 Race 5 - Jan 2020
78 Kevin Coleman K1M 30:08 K1 Race 6 - Feb 2018
79 Jeff Parker K1M Trentham CC 30:14 FSK - Taran Race 4 - Dec 2018
79 James Wingfield K1M DCP 30:14 K1 Race 4 - Feb 2016
81 Paul Simmons SUP_M 30:20

PB

SUP Allstar Race 3 - Nov 2017
82 Jonny Eldridge K1M 30:22

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2017
83 James Wingfield K1M DCP 30:25 Sea Kayak Race 5 - Feb 2017
84 Chris Gash / Bryan Dickinson K2 30:28

PB

Race 1 - Sep 2017
85 Chris Gash K1M DCP 30:32

PB

Trimmer Race 1 - Sep 2019
85 Steffan Griffiths K1M 30:32

PB

WWR Race 3 - Nov 2017
85 Aled Williams K1M Tiderace Kayaks 30:32

PB

Sea Kayak Race 3 - Jan 2016
88 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 30:37

SB

FSK - Taran Race 1 - Nov 2015
89 Kevin Coleman K1M DCP 30:38

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
90 Rich Griffiths Hughes K1M Môn Active 30:39

PB

SKUK Quantum Race 5 - Jan 2019
91 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 30:41 FSK - Taran Race 4 - Jan 2017
92 Jonny Eldridge K1M 30:46

SB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
93 Bryan Dickinson K1M Snowdonia CC 30:47

PB

FSK - Taran 16 Race 5 - Jan 2019
93 Norbert Ziobr K1M 30:47 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
95 James Wingfield K1M DCP 30:48 K1 Race 3 - Nov 2018
95 Kevin Coleman K1M DCP 30:48

SB

K1 Talon Race 2 - Oct 2019
95 Rich Griffiths Hughes K1M Môn Active 30:48

SB

FSK - Taran Race 4 - Dec 2019
98 Jeff Parker K1M Trentham CC 30:52 FSK - Taran Race 5 - Jan 2018
99 Russell Wingfield K1M DCP 30:53 K1 Race 4 - Feb 2016
100 Kevin Coleman K1M DCP 30:56 K1 Talon Race 3 - Nov 2019
101 Chris Gash K1M DCP 30:59 FSK - Taran Race 3 - Nov 2019
101 James Wingfield K1M DCP 30:59

SB

WWR Race 3 - Nov 2019
101 James Wingfield K1M DCP 30:59 Ski Race 6 - Mar 2020
101(6) Pascale Eichenmuller K1W 30:59

SB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
105 Lorenzo Cutts K1M 31:00

PB

FSK - Taran Race 3 - Nov 2017
105 James Wingfield K1M DCP 31:00 WWR K1 Race 7 - Mar 2020
107 Jeff Parker K1M Trentham CC 31:02 FSK - Taran Race 6 - Feb 2019
108 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 31:05

PB

FSK - Taran 16 Race 5 - Jan 2019
109 Richard Peevor K1M Snowdonia C.C. 31:08

PB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
110 Chris Gash K1M DCP 31:09 FSK - Taran Race 2 - Oct 2019
111 Kevin Coleman K1M DCP 31:12 K1 Talon Race 5 - Jan 2019
111 Chris Gash K1M DCP 31:12 Trimmer Race 5 - Jan 2020
113 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 31:14

SB

FSK - Taran Race 2 - Dec 2015
114 Jeff Parker K1M Trentham CC 31:17 FSK - Taran Race 4 - Dec 2019
114 Jeff Parker K1M Trentham CC 31:17 Surfski Race 7 - Mar 2019
116 Bryan Dickinson K1M Snowdonia CC 31:18

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
116(7) Julie Hicks K1W 31:18

PB

Talisman stable K1 Race 5 - Mar 2016
116 Norbert Ziobr K1M 31:18 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
119 Bryan Dickinson K1M Snowdonia C.C. 31:31

SB

Sea Kayak Race 3 - Mar 2016
119(8) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 31:31

SB

FSK - Taran Race 5 - Jan 2019
121 Robert Ames K1M 31:41

PB

Trimmer Race 4 - Dec 2018
122 Bryan Dickinson K1M Snowdonia CC 31:45

SB

FSK - Taran 16 Race 2 - Oct 2019
123 Richard Griffiths Hughes K1M Mon Activ 31:46

PB

Sea Kayak Race 6 - Feb 2018
124 Chris Thorne SUP_M Snowdonia Watersports 31:49

PB

SUP Allstar Race 3 - Nov 2017
125 Matthew Bicknell K1M DCP 31:53

PB

Trimmer Race 2 - Oct 2019
125 Chris Gash K1M DCP 31:53 Taran Race 7 - Mar 2020
125 James Wingfield K1M DCP 31:53 WWR Race 4 - Dec 2019
128 Kevin Coleman K1M DCP 31:54 K1 Race 4 - Dec 2019
129 James Wingfield K1M DCP 31:57 Surfski Race 7 - Mar 2019
129(9) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 31:57 Taran Race 7 - Mar 2020
131(10) Pascale Eichenmuller K1W 31:58

SB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
131 Petr Major K1M SKUK 31:58

SB

Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
133 Bryan Dickinson K1M Snowdonia CC 32:00 Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
134 Penny Wingfield / Kamala Sen K2 DCP 32:05

PB

K2 Race 4 - Dec 2017
135 Peter Rowan K1M 32:06

PB

Surfski Race 4 - Jan 2017
136 Brian Dickinson K1M Snowdonia C.C. 32:10

PB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
136(11) Harriet Hicks K1W Bangor Uni 32:10

SB

K1 Race 4 - Feb 2016
138 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 32:12

SB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2017
138 Ed Harmer K1M DCP 32:12

PB

Trimmer Race 4 - Dec 2019
140 Kevin Coleman K1M DCP 32:14 K1 Talon Race 5 - Jan 2020
141 Norbert Ziobr K1M 32:15

SB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
142 Richard Peevor K1M Snowdonia C.C. 32:17

SB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
143 Bryan Dickinson K1M Snowdonia C.C. 32:18 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
144 Chris Gash K1M DCP 32:19

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2018
145(12) Pascale Eichenmuller K1W 32:21 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
146(13) Pascale Eichenmuller K1W 32:24 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
147(14) Pascale Eichenmuller K1W 32:27

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
148 James Wingfield K1M DCP 32:30 WWR Race7 - Mar 2018
149 James Wingfield K1M DCP 32:33 K1 Race 5 - Jan 2018
150(15) Pascale Eichenmuller K1W 32:34 Sea Kayak Race 6 - Feb 2018
150 Bryan Dickinson K1M Snowdonia C.C. 32:34 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
152 Chris Thorne SUP_M Snowdonia Watersports 32:35

SB

SUP Race 5 - Jan 2020
153 Chris Gash K1M DCP 32:38 Taran Race 6 - Mar 2020
153 Alan Cole K1M 32:38 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
155 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 32:39 FSK - Taran Race 5 - Feb 2017
155 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 32:39 FSK - Taran 16 Race 6 - Feb 2019
157(16) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 32:52 FSK - Taran Race 6 - Feb 2019
158 Richard Peevor K1M Snowdonia C.C. 32:55 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
159 Kevin Coleman K1M DCP 32:57 K1 Talon Race 7 - Mar 2020
160(17) Charlotte Rimmer K1WJ 32:58

PB

Tor stable K1 Race 2 - Nov 2016
161 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 33:00

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
162 Chris Gash K1M DCP 33:03

SB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
162 Richard Griffiths Hughes K1M Mon Activ 33:03

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
164 James Wingfield K1M DCP 33:10

SB

WWR Race 2 - Oct 2017
165 Rich Griffiths Hughes K1M Môn Active 33:15

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2018
165(18) Penny Wingfield K1W DCP 33:15

PB

Trimmer Race 3 - Dec 2016
167(19) Pascale Eichenmuller K1W 33:19 Sea Kayak Race7 - Mar 2018
167 Chris Gash K1M DCP 33:19 FSK - Taran Race 6 - Feb 2019
169(20) Pascale Eichenmuller K1W 33:20 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
170 Kevin Coleman K1M DCP 33:22 K1 Race 3 - Nov 2018
170(21) Harriet Hicks K1W Bangor Uni 33:22 Tor stable K1 Race 5 - Mar 2016
172 Chris Millington K1M 33:23

PB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2017
173(22) Penny Wingfield K1W DCP 33:24

SB

Trimmer Race 3 - Nov 2019
174 Dave Cutts K1W Snowdonia C.C. 33:29 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
175(23) Penny Wingfield K1W DCP 33:30

SB

Trimmer Race 2 - Oct 2019
176 Steffan Griffiths K1M 33:31 WWR Race 4 - Dec 2017
177(24) Penny Wingfield K1W DCP 33:33

SB

K1 Race 5 - Jan 2019
178 Chris Gash K1M DCP 33:34

SB

Trimmer stable K1 Race 1 - Oct 2016
179(25) Pascale Eichenmuller K1W 33:38

SB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
180 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 33:40 Sea Kayak Race 3 - Dec 2018
180 Kevin Coleman / Kamala Sen K2Mx DCP 33:40

PB

Inter. K2 Race 7 - Mar 2019
182 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 33:42 Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
182(26) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 33:42

PB

FSK - Tarantella Race 5 - Jan 2019
184(27) Kamala Sen K1W DCP 33:46

PB

Trimmer? Race 5 - Jan 2019
185(28) Penny Wingfield K1W DCP 33:50

SB

Trimmer Race 2 - Oct 2018
185(29) Kamala Sen K1W DCP 33:50

SB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
187(30) Penny Wingfield K1W DCP 33:56

SB

Trimmer Race 3 - Nov 2017
188(31) Penny Wingfield K1W DCP 34:00 Trimmer Race 5 - Jan 2020
189 Russell Wingfield K1M DCP 34:06

SB

WWR K1 Race 1 - Nov 2015
189 James Wingfield K1M DCP 34:06

SB

WWR K1 Race 1 - Nov 2015
191(32) Jane Parker K1W Trentham CC 34:07

PB

Neumann Spirit Race 3 - Nov 2017
192 Chris Gash K1M DCP 34:08

SB

Trimmer stable K1 Race 5 - Mar 2016
193(33) Penny Wingfield K1W DCP 34:10 Trimmer Race 7 - Mar 2020
194 Jonny Eldridge K1M 34:12

SB

Sea Kayak Race 2 - Dec 2015
195(34) Pascale Eichenmuller K1W 34:18

SB

Sea Kayak Race 3 - Jan 2016
196(35) Penny Wingfield K1W DCP 34:20 Trimmer Race 4 - Dec 2019
197 Chris Gash K1M DCP 34:31

SB

K1 Race 4 - Dec 2017
198 Russell Wingfield K1M DCP 34:33 Tor stable K1 Race 2 - Dec 2015
199 Richard Peevor K1M Snowdonia C.C. 34:35

SB

Sea Kayak Race 3 - Jan 2016
200 Bryan Dickinson K1M Snowdonia C.C. 34:36

SB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
201(36) Kamala Sen K1W DCP 34:39

SB

Sea Kayak Race 3 - Jan 2016
202 Alex Parker K1M Trentham C.C. 34:40

PB

Neuman Spirit Race 2 - Nov 2016
203(37) Pascale Eichenmuller K1W 34:46 Sea Kayak Race 5 - Feb 2017
204(38) Kamala Sen K1W DCP 34:47

SB

K1 Race 3 - Nov 2017
205 Richard Griffiths Hughes K1M Mon Activ 34:58 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
206 Chris Millington K1M 34:51 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
207(39) Jane Parker K1W Trentham C.C. 35:05

SB

Neumann Spirit Race 5 - Jan 2019
208 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 35:10 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
209(40) Elliw Jones K1WJ 35:11

PB

Tor stable K1 Race 2 - Nov 2016
210(41) Penny Wingfield K1W DCP 35:12 Hobby Race 4 - Dec 2018
211 Norbert Ziobr K1M 35:13 Sea Kayak Race 5 - Feb 2017
212(42) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 35:14

SB

FSK - Tarantella Race 5 - Jan 2020
213(43) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 35:19

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
214 Chris Thorne SUP_M Snowdonia Watersports 35:29 SUP Race 6 - Feb 2018
215(44) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 35:30

SB

FSK - Tarantella Race 2 - Oct 2018
215 Alan Cole K1M 35:30

SB

Surfski Race 5 - Feb 2017
217(45) Julia Kay K1W Trentham C.C. 35:39

PB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
218(46) Julia Kay K1W 35:42

SB

Neuman Spirit Race 2 - Nov 2016
219 James Wingfield K1M DCP 35:45 WWR K1 Race 2 - Dec 2015
220 Chris Gash K1M DCP 35:59

SB

Sea Kayak Race 4 - Feb 2016
221 Matt ? SUP_M 36:01

PB

Fanatic Falcon 14 Race 5 - Jan 2019
222(47) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:05

PB

Sea Kayak Race 5 - Jan 2019
223 Ed Harmer K1M DCP 36:12

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2019
224 Kevin Coleman K1M 36:15

SB

K1 Race 2 - Oct 2017
225(48) Kamala Sen K1W DCP 36:17 Trimmer Race 6 - Feb 2018
226(49) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:18

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
227(50) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 36:23 Trantella Race 4 - Dec 2018
228(51) Kamala Sen K1W DCP 36:25

SB

Trimmer Race 4 - Dec 2018
229(52) Kamala Sen K1W DCP 36:28 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
230(53) Jane Parker K1W Trentham CC 36:30 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
230(54) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:30

SB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2017
232(55) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:36 Sea Kayak Race 4 - Dec 2018
233(56) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 36:45

SB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
234 Chris Gash K1M DCP 36:50 Trimmer Race 4 - Jan 2017
235 Harry Marshall K1M 36:56

PB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
236(57) Kamala Sen K1W DCP 36:57 Sea Kayak Race 4 - Feb 2016
236 Kevin Coleman K1M 36:57 K1 Race 5 - Jan 2018
238 Harry Marshall K1M 37:04

SB

Sea Kayak Race 5 - Jan 2020
239(58) Kamala Sen K1W DCP 37:13

SB

Sea Kayak Race 1 - Oct 2016
240 Steve Mullan K1M 37:25

PB

Sea Kayak Race 5 - Jan 2019
240(59) Gill Burton K1W 37:25

PB

FSK - Tarantella Race 3 - Nov 2017
242(60) Kamala Sen K1W DCP 37:26 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
243(61) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 37:32 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
244 Lorenzo Cutts K1M 37:35 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
245(62) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 37:36

SB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
245(63) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 37:36 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
247 Kevin Coleman K1M DCP 37:39 K1 Talon Race 6 - Feb 2019
248(64) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 37:40 FSK - Tarantella Race 3 - Nov 2018
249(65) Kamala Sen K1W DCP 37:42 Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
250(66) Penny Wingfield K1W DCP 37:45 Trimmer Race 3 - Nov 2018
251(67) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 37:54 Sea Kayak Race 6 - Feb 2018
252 Harry Marshall K1M 38:16

SB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
253(68) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 38:19 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
253(69) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 38:19 Sea Kayak Race 6 - Feb 2019
255(70) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 38:21 Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
256 Chris Gash K1M DCP 38:24

SB

Tempest stable K1 Race 1 - Nov 2015
257 Harry Marshall K1M 38:26 Sea Kayak Race 4 - Dec 2018
258 Chris Gash K1M DCP 38:27 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
259(71) Kamala Sen K1W DCP 38:31

SB

Trimmer Race 3 - Nov 2018
260 Harry Marshall K1M 38:32

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2019
261(72) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 38:56 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
261 Lorenzo Cutts K1M 38:56 Slalom Race 5 - Jan 2018
263(73) Jane Parker K1W Trentham C.C. 38:57 FSK - Taran Race 7 - Mar 2019
264(74) Penny Wingfield K1W DCP 38:58 Trimmer Race 6 - Mar 2020
265(75) Jane Parker K1W Trentham C.C. 39:10

SB

Neumann Spirit Race 4 - Dec 2018
266 Harry Marshall K1M 39:12

SB

Sea Kayak Race 6 - Feb 2018
267(76) Penny Wingfield K1W DCP 39:17 Hobby Race 7 - Mar 2019
268(77) Kamala Sen K1W DCP 39:30 Sea Kayak Race7 - Mar 2018
268(78) Katie Nelson K1W 39:30

PB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
270(79) Tina Ames K1W 39:57

PB

Lancer Race 4 - Dec 2018
271 Harry Marshall K1M 40:01 Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
272(80) Kamala Sen K1W DCP 40:15

SB

Sea Kayak Race 1 - Nov 2015
273(81) Barbara Jandova K1W 40:34

PB

Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
274 Chris Millington K1M 40:35

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2017
275 Penny Wingfield / Kamala Sen K2 DCP 40:37 K2 Race 5 - Jan 2018
276(82) Charlotte Rimmer K1WJ 40:41

SB

Trimmer stable K1 Race 5 - Mar 2016
277(83) Elliw Jones K1WJ 41:11

SB

Trimmer stable K1 Race 5 - Mar 2016
278 Kamala Sen / Jenny Wong K2 41:14

PB

Race 1 - Sep 2017
279(84) Jane Parker K1M Trentham CC 41:34 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
280(85) Jane Parker K1W Trentham C.C. 42:20

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2019
281(86) Penny Wingfield K1W DCP 42:22 Kudu Race 6 - Feb 2019
282 Chris Thorne SUP M Snowdonia Watersports 43:00

SB

SUP Race 3 - Dec 2016
283(87) Jane Parker K1W Trentham C.C. 43:02

SB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
284 Geoff Fielding K1M 43:09

PB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
285(88) Jane Parker K1M Trentham C.C. 45:12

SB

Neumann Spirit Race 5 - Feb 2017
286 Chris Gash K1M DCP 45:39 Sea Kayak Race 2 - Dec 2015
287(89) Kamala Sen K1W DCP 46:10

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2017
288(90) Kamala Sen K1W DCP 47:39 Sea Kayak Race 2 - Dec 2015
289 Geoff Fielding K1M 48:11

SB

Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
290 Chris Gash K1M DCP 55:25 Tempest K1 Race 5 - Feb 2017
291(91) Kamala Sen K1W DCP 69:57 Sea Kayak Race 5 - Feb 2017
292 Chris Gash K1M DCP RET Surfski Race 2 - Oct 2017

308 paddlers total.
276 solo paddlers
16 crews in K2

Return to top


Submit a time here.

Read The Safety Page