LlynPadarnTT_K2 paddlers

Llyn Padarn Time Trial

Organised by James and Penny Wingfield of Dyffryn Conwy Paddlers: The monthly Llyn Padarn 5km timetrials are held on the 3rd Sunday of each month, dates below.
This is a 5km course along the East side of the lake, starting and finishing by the Slate Museum. Either park and get on by Llanberis C.C. at the end of the slate museum car park, or meet at the Snowdonia Watersports pontoon at 10:30, to have a 10 min warmup paddle across to start.
First boat starts at 11:00. It is a handicap race based on previous times. Times vary from about 28 to 40 mins. A variety of boats enter: sprint K1s, sea kayaks, WWR boats, fast tourers, etc. The aim is to improve over the series, and all abilities are welcome to join. More Details Here


Snowdonia Watersports

Event Dates for 2017/2018

1 - 24-Sep-172 - 15-Oct-173 - 19-Nov-17
4 - 17-Dec-175 - 21-Jan-186 - 18-Feb-18
7 - 18-Mar-18

DCP Club Webpage

Llyn Padarn TT 2017/2018

  • Table sorted by paddler's season-fastest time and then by number of events.
  • Click a race column header to order by that race only, click top-left column to reset.
  • Click a race column footer to link to race details.
  • Click an underlined name to search by that name.
  • SB = Season Best -- PB = Personal Best
  • All Run Times

Name Cat Club Raced Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7
1 John Willacy
/Pascale Eichenmuller

 PB: 25:42

K2 Rockpool
Kayaks
2 25:42

PB

--
--
25:50
--
--
--
--
--
--
--
--
2 Dan McGonigle
/James Wingfield

 PB: 25:48

K2
1 25:48

PB

--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
3 Dan McGonigle

 PB: 26:28

K1M Snowdonia
Watersports
3 --
--
29:29
26:28

PB

--
--
28:48
--
--
--
--
4 John Willacy

 PB: 25:50

K1M Snowdonia
Watersports
4 --
--
--
--
--
--
26:54

SB

28:46
27:10
28:12
5 James Wingfield

 PB: 28:00

K1M DCP
5 --
--
33:10
28:12

SB

--
--
32:33
29:09
32:30
6 Jeff Parker

 PB: 28:24

K1M Trentham
CC
4 --
--
--
--
28:33

SB

29:19
30:52
29:08
--
--
7 Jane Parker
/Jeff Parker

 PB: 28:37

K2 Trentham
CC
1 28:37

PB

--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
8 Alan Cole

 PB: 27:40

K1M
3 --
--
--
--
--
--
29:54
32:38
28:52

SB

--
--
9 Ben Nelson
/Dinah R(?)

 PB: 29:27

K2 Trentham
C.C.
1 --
--
--
--
--
--
29:27

PB

--
--
--
--
--
--
10 Kevin Coleman

 PB: 29:41

K1M
4 --
--
36:15
29:41

PB

--
--
36:57
30:08
--
--
11 Russell Wingfield

 PB: 28:45

K1M DCP
1 --
--
--
--
--
--
29:49

SB

--
--
--
--
--
--
12 Harriet Hicks

 PB: 29:40

K1W
1 --
--
--
--
29:58

SB

--
--
--
--
--
--
--
--
13 Norbert Ziobr

 PB: 29:50

K1M
1 --
--
--
--
30:03

SB

--
--
--
--
--
--
--
--
14 Jonny Eldridge

 PB: 27:18

K1M
2 --
--
30:22
--
--
30:04

SB

--
--
--
--
--
--
15 Paul Simmons

 PB: 30:20

SUP_M
1 --
--
--
--
30:20

PB

--
--
--
--
--
--
--
--
16 Chris Gash
/Bryan Dickinson

 PB: 30:28

K2
1 30:28

PB

--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
17 Steffan Griffiths

 PB: 30:32

K1M
2 --
--
--
--
30:32

PB

33:31
--
--
--
--
--
--
18 Lorenzo Cutts

 PB: 31:00

K1M
3 --
--
--
--
31:00

PB

37:35
38:56
--
--
--
--
19 Richard Griffiths Hughes

 PB: 31:46

K1M Mon
Activ
3 --
--
--
--
--
--
33:03
34:48
31:46

PB

--
--
20 Chris Thorne

 PB: 31:49

SUP_M Snowdonia
Watersports
2 --
--
--
--
31:49

PB

--
--
--
--
35:29
--
--
21 Penny Wingfield
/Kamala Sen

 PB: 32:05

K2 DCP
2 --
--
--
--
--
--
32:05

PB

40:37
--
--
--
--
22 Brian Dickinson

 PB: 32:10

K1M Snowdonia
C.C.
1 --
--
--
--
--
--
32:10

PB

--
--
--
--
--
--
23 Dave Cutts

 PB: 31:05

K1M Snowdonia
C.C.
3 --
--
--
--
32:12

SB

33:29
35:10
--
--
--
--
24 Pascale Eichenmuller

 PB: 28:10

K1W
4 --
--
--
--
--
--
32:27

SB

33:20
32:34
33:19
25 Chris Millington

 PB: 33:23

K1M
3 --
--
40:35
33:23

PB

34:51
--
--
--
--
--
--
26 Penny Wingfield

 PB: 32:40

K1W DCP
1 --
--
--
--
33:56

SB

--
--
--
--
--
--
--
--
27 Jane Parker

 PB: 34:07

K1W Trentham
CC
3 --
--
--
--
34:07

PB

36:30
41:34
--
--
--
--
28 Chris Gash

 PB: 30:32

K1M DCP
3 --
--
RET
--
--
34:31

SB

38:27
--
--
--
--
29 Kamala Sen

 PB: 33:46

K1W DCP
4 --
--
46:10
34:47

SB

--
--
--
--
36:17
39:30
30 Jenny Wong

 PB: 33:42

K1W Snowdonia
C.C.
2 --
--
--
--
--
--
35:19

SB

--
--
37:54
--
--
31 Julia Kay

 PB: 35:39

K1W Trentham
C.C.
1 --
--
--
--
--
--
35:39

PB

--
--
--
--
--
--
32 Kathy Webb

 PB: 36:05

K1W Snowdonia
C.C.
3 --
--
--
--
36:30

SB

37:32
38:56
--
--
--
--
33 Gill Burton

 PB: 37:25

K1W
1 --
--
--
--
37:25

PB

--
--
--
--
--
--
--
--
34 Harry Marshall

 PB: 36:56

K1M
1 --
--
--
--
--
--
--
--
--
--
39:12

SB

--
--
35 Kamala Sen
/Jenny Wong

 PB: 41:14

K2
1 41:14

PB

--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7

42 paddlers total.
28 solo paddlers
7 crews in K2
Total Runs: 78

Race 7

Date: 18-Mar-18
Conditions:

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 28:12 Taran
2 James Wingfield K1M DCP 32:30 WWR
3(1) Pascale Eichenmuller K1W 33:19 Sea Kayak
4(2) Kamala Sen K1W DCP 39:30 Sea Kayak

4 paddlers total.
4 solo paddlers
0 crews in K2

Race Results

Race 6

Date: 18-Feb-18
Conditions: Cool. Moderate SW wind and small waves down lake.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 27:10 K1 Talon
2 Alan Cole K1M 28:52 Ski
3 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:08 Taran
4 James Wingfield K1M DCP 29:09 K1
5 Kevin Coleman K1M 30:08 K1
6 Richard Griffiths Hughes K1M Mon Activ 31:46

PB

Sea Kayak
7(1) Pascale Eichenmuller K1W 32:34 Sea Kayak
8 Chris Thorne SUP_M Snowdonia Watersports 35:29 SUP
9(2) Kamala Sen K1W DCP 36:17 Trimmer
10(3) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 37:54 Sea Kayak
11 Harry Marshall K1M 39:12 Sea Kayak

11 paddlers total.
11 solo paddlers
0 crews in K2

Race Results

Race 5

Date: 21-Jan-18
Conditions: Cool. Moderate S wind down lake and moderate waves.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 28:46 Taran
2 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 28:48 Taran 16
3 Jeff Parker K1M Trentham CC 30:52 Taran
4 James Wingfield K1M DCP 32:33 K1
5 Alan Cole K1M 32:38 Sea Kayak
6(1) Pascale Eichenmuller K1W 33:20 Sea Kayak
7 Richard Griffiths Hughes K1M Mon Activ 34:58 Sea Kayak
8 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 35:10 Sea Kayak
9 Kevin Coleman K1M 36:57 K1
10 Chris Gash K1M DCP 38:27 Sea Kayak
11(2) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 38:56 Sea Kayak
11 Lorenzo Cutts K1M 38:56 Slalom
13 Penny Wingfield / Kamala Sen K2 DCP 40:37 K2
14(3) Jane Parker K1M Trentham CC 41:34 Sea Kayak

15 paddlers total.
13 solo paddlers
1 crew in K2

Race Results

Race 4

Date: 17-Dec-17
Conditions: Strong Breeze blowing across the lake. Small chop.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 26:54 K1 Talon
2 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:19 Taran
3 Ben Nelson / Dinah R(?) K2 Trentham C.C. 29:27

PB

K2
4 Russell Wingfield K1M DCP 29:49 K1
5 Alan Cole K1M 29:54 Ski
6 Jonny Eldridge K1M 30:04 Sea Kayak
7 Penny Wingfield / Kamala Sen K2 DCP 32:05

PB

K2
8 Brian Dickinson K1M Snowdonia C.C. 32:10

PB

Sea Kayak
9(1) Pascale Eichenmuller K1W 32:27 Sea Kayak
10 Richard Griffiths Hughes K1M Mon Activ 33:03 Sea Kayak
11 Dave Cutts K1W Snowdonia C.C. 33:29 Sea Kayak
12 Steffan Griffiths K1M 33:31 WWR
13 Chris Gash K1M DCP 34:31 K1
14 Chris Millington K1M 34:51 Sea Kayak
15(2) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 35:19 Sea Kayak
16(3) Julia Kay K1W Trentham C.C. 35:39

PB

Sea Kayak
17(4) Jane Parker K1W Trentham CC 36:30 Sea Kayak
18(5) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 37:32 Sea Kayak
19 Lorenzo Cutts K1M 37:35 Sea Kayak

21 paddlers total.
17 solo paddlers
2 crews in K2

Race Results

Race 3

Date: 19-Nov-17
Conditions: Cool. V slight breeze down lake and flat. Perfect conditions.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2 Rockpool Kayaks 25:50 K2
2 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 26:28

PB

K1
3 James Wingfield K1M DCP 28:12 K1
4 Jeff Parker K1M Trentham CC 28:33 Taran
5 Kevin Coleman K1M 29:41

PB

K1
6(1) Harriet Hicks K1W 29:58 K1
7 Norbert Ziobr K1M 30:03 SKUK Quantum
8 Paul Simmons SUP_M 30:20

PB

SUP Allstar
9 Steffan Griffiths K1M 30:32

PB

WWR
10 Lorenzo Cutts K1M 31:00

PB

Taran
11 Chris Thorne SUP_M Snowdonia Watersports 31:49

PB

SUP Allstar
12 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 32:12 Sea Kayak
13 Chris Millington K1M 33:23

PB

Sea Kayak
14(2) Penny Wingfield K1W DCP 33:56 Trimmer
15(3) Jane Parker K1W Trentham CC 34:07

PB

Neumann Spirit
16(4) Kamala Sen K1W DCP 34:47 K1
17(5) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:30 Sea Kayak
18(6) Gill Burton K1W 37:25

PB

Tarantella

19 paddlers total.
17 solo paddlers
1 crew in K2

Race Results

Race 2

Date: 15-Oct-17
Conditions: Warm. Very strong S wind and large waves down lake

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:29 Taran 16
2 Jonny Eldridge K1M 30:22 Sea Kayak
3 James Wingfield K1M DCP 33:10 WWR
4 Kevin Coleman K1M 36:15 K1
5 Chris Millington K1M 40:35 Sea Kayak
6(1) Kamala Sen K1W DCP 46:10 Sea Kayak
7 Chris Gash K1M DCP RET Ski

7 paddlers total.
7 solo paddlers
0 crews in K2

Race Results

Race 1

Date: 24-Sep-17
Conditions: Stiff breeze wind down lake from SE.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2 Rockpool Kayaks 25:42

PB

K2
2 Dan McGonigle / James Wingfield K2 25:48

PB

Marsport Toucan
3 Jane Parker / Jeff Parker K2 Trentham CC 28:37

PB

Sipre Tsunami
4 Chris Gash / Bryan Dickinson K2 30:28

PB

5 Kamala Sen / Jenny Wong K2 41:14

PB


10 paddlers total.
0 solo paddlers
5 crews in K2

Race Results

Llyn Padarn TT -- All Run Times

Note: Open Run Times are separate - see Here

Click column header to sort
Click an underlined name to search by that name.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat Race
1 Dan Golder K1M Banbury? 24:18

PB

K1 Race 5 - Jan 2020
2 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2 Rockpool Kayaks 25:42

PB

K2 Race 1 - Sep 2017
3 Dan McGonigle / James Wingfield K2 25:48

PB

Marsport Toucan Race 1 - Sep 2017
4 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 25:50

PB

K1 Talon Race 5 - Jan 2019
4 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2 Rockpool Kayaks 25:50 K2 Race 3 - Nov 2017
6 Kevin Coleman / Jonny Eldridge K2 DCP/Snowdonia Watersports 26:07

PB

K2 Race 1 - Sep 2018
7 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2Mx Rockpool Kayaks 26:09

SB

K2 Race 1 - Sep 2018
8 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 26:17

SB

K1 Talon Race 6 - Mar 2017
9 John Willacy K1M_Ski Rockpool Kayaks 26:26

SB

Epic V10 Race 1 - Sep 2019
10 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 26:28

PB

K1 Race 3 - Nov 2017
11 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 26:31 K1 Talon Race 5 - Jan 2020
12 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 26:44

SB

Taran Race 3 - Dec 2016
12 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2Mx Rockpool Kayaks 26:44 K2 Race 7 - Mar 2019
14 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 26:46 K1 Talon Race 4 - Dec 2019
15 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 26:54

SB

K1 Talon Race 4 - Dec 2017
16 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 27:10 K1 Talon Race 6 - Feb 2018
17 Jonny Eldridge K1M 27:18

PB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
18 Jonny Eldridge K1M 27:25 Taran Race 5 - Jan 2019
19 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 27:38 Taran Race 4 - Jan 2017
20 Alan Cole K1M 27:40

PB

Ski Race 2 - Oct 2019
21 James Wingfield K1M DCP 28:00

PB

K1 Race 3 - Dec 2016
22(1) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 28:10

PB

K1 Eta Race 2 - Oct 2020
23 James Wingfield K1M DCP 28:12

SB

K1 Race 3 - Nov 2017
23 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 28:12 Taran Race7 - Mar 2018
25 James Wingfield / Matthew Bicknell K2 DCP 28:15

PB

K2 Race 1 - Sep 2019
26 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 28:19

SB

Taran Race 3 - Jan 2016
27 James Wingfield K1M DCP 28:22

SB

K1 Race 2 - Oct 2020
28 Jeff Parker K1M Trentham CC 28:24

PB

Ski Race 2 - Oct 2018
29(2) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 28:26

SB

K1 Eta Race 1 - Sep 2019
30 James Wingfield K1M DCP 28:28

SB

K1 Race 1 - Oct 2016
30 Alan Cole K1M 28:28 Ski Race 3 - Nov 2019
30 Kevin Coleman / Ed Harmer K2 DCP 28:28

PB

K2 Race 1 - Sep 2019
33 Jeff Parker K1M Trentham CC 28:33

SB

Taran Race 3 - Nov 2017
34 Jane Parker / Jeff Parker K2 Trentham CC 28:37

PB

Sipre Tsunami Race 1 - Sep 2017
35 James Wingfield K1M DCP 28:42

SB

Ski Race 3 - Jan 2016
36 Russell Wingfield K1M DCP 28:45

PB

K1 Race 2 - Oct 2019
37 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 28:46 Taran Race 5 - Jan 2018
38 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 28:48 Taran 16 Race 5 - Jan 2018
39 Alan Cole K1M 28:52

SB

Ski Race 6 - Feb 2018
39 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 28:52 Taran Race 6 - Feb 2019
39 James Wingfield K1M DCP 28:52

SB

K1 Race 2 - Oct 2018
42 Russell Wingfield K1M DCP 28:56

SB

K1 Race 1 - Oct 2016
42 Jiri Tykal K1M Bangor Uni 28:56

PB

WWR K1 Race 1 - Nov 2015
44 Russell Wingfield K1M DCP 29:03

SB

K1 Race 3 - Jan 2016
45 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:07

SB

Taran 16 Race 4 - Jan 2017
46 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:08 Taran Race 6 - Feb 2018
46 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 29:08

SB

Taran Race 3 - Jan 2016
48 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:09

SB

Taran 16 Race 4 - Dec 2018
48 James Wingfield K1M DCP 29:09 K1 Race 6 - Feb 2018
48 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 29:09

SB

Taran 16 Race 3 - Nov 2020
51 Petr Major K1M SKUK 29:16

PB

Ski Race 5 - Jan 2019
51 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:16

SB

Ski Race 2 - Oct 2019
53 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:19 Taran Race 4 - Dec 2017
54(3) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 29:22 K1 Eta Race 5 - Jan 2020
54 James Wingfield K1M DCP 29:22

SB

Ski Race 1 - Sep 2020
56 Russell Wingfield K1M DCP 29:24 K1 Race 5 - Mar 2016
56 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 29:24 Taran Race 5 - Feb 2017
58 Ben Nelson / Dinah R(?) K2 Trentham C.C. 29:27

PB

K2 Race 4 - Dec 2017
59 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:28 Taran Race 5 - Jan 2019
60 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:29

SB

Taran 16 Race 2 - Oct 2017
61 James Wingfield K1M DCP 29:30 Ski Race 6 - Mar 2017
62 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 29:36

SB

Taran Race 2 - Nov 2016
62 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:36

SB

Taran 16 Race 5 - Mar 2016
64 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 29:37 Taran Race 3 - Dec 2016
65 James Wingfield K1M DCP 29:39 K1 Race 2 - Nov 2016
66(4) Harriet Hicks K1W Bangor Uni 29:40

PB

K1 Race 2 - Nov 2016
67 Kevin Coleman K1M 29:41

PB

K1 Race 3 - Nov 2017
68(5) Penny Wingfield / Karmala Sen K2 DCP 29:47

PB

K2 Race 1 - Sep 2019
69 Alan Cole K1M 29:48

SB

Ski Race 6 - Mar 2017
70 Russell Wingfield K1M DCP 29:49

SB

K1 Race 4 - Dec 2017
71 Norbert Ziobr K1M 29:50

PB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
72 James Wingfield K1M DCP 29:53 K1 Race 5 - Mar 2016
73 Jonny Eldridge K1M 29:54

SB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
73 Alan Cole K1M 29:54

SB

Ski Race 4 - Dec 2017
75 James Wingfield K1M DCP 29:55 K1 Race 4 - Dec 2018
76 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 29:56 Taran Race 7 - Mar 2020
77(6) Harriet Hicks K1W 29:58

SB

K1 Race 3 - Nov 2017
78 Norbert Ziobr K1M 30:03

SB

SKUK Quantum Race 3 - Nov 2017
78 James Wingfield K1M DCP 30:03 Knysna Ski Race 3 - Nov 2020
80 Jonny Eldridge K1M 30:04

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
80 Jeff Parker K1M Trentham CC 30:04 Ski Race 3 - Nov 2018
82 James Wingfield K1M DCP 30:05

SB

K1 Race 5 - Jan 2020
83 Kevin Coleman K1M 30:08 K1 Race 6 - Feb 2018
84 James Wingfield K1M DCP 30:14 K1 Race 4 - Feb 2016
84 Jeff Parker K1M Trentham CC 30:14 Taran Race 4 - Dec 2018
86 Paul Simmons SUP_M 30:20

PB

SUP Allstar Race 3 - Nov 2017
86 Matthew Bicknell K1M DCP 30:20

PB

Trimmer Race 2 - Oct 2020
88 Jonny Eldridge K1M 30:22

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2017
89 James Wingfield K1M DCP 30:25 Sea Kayak Race 5 - Feb 2017
90 Chris Gash / Bryan Dickinson K2 30:28

PB

Race 1 - Sep 2017
91 Aled Williams K1M Tiderace Kayaks 30:32

PB

Sea Kayak Race 3 - Jan 2016
91 Chris Gash K1M DCP 30:32

PB

Trimmer Race 1 - Sep 2019
91 Steffan Griffiths K1M 30:32

PB

WWR Race 3 - Nov 2017
94 Jeff Parker K1M Trentham CC 30:33

SB

Ski Race 2 - Oct 2020
95 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 30:37

SB

Taran Race 1 - Nov 2015
96 Kevin Coleman K1M DCP 30:38

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
97 Rich Griffiths Hughes K1M Môn Active 30:39

PB

SKUK Quantum Race 5 - Jan 2019
98 Chris Gash K1M DCP 30:40

SB

Tor Race 2 - Oct 2020
99 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 30:41 Taran Race 4 - Jan 2017
100 Jonny Eldridge K1M 30:46

SB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
101 Bryan Dickinson K1M Snowdonia CC 30:47

PB

Taran 16 Race 5 - Jan 2019
101 Norbert Ziobr K1M 30:47 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
103 Rich Griffiths Hughes K1M Môn Active 30:48

SB

Taran Race 4 - Dec 2019
103 James Wingfield K1M DCP 30:48 K1 Race 3 - Nov 2018
103 Kevin Coleman K1M DCP 30:48

SB

K1 Talon Race 2 - Oct 2019
106 Jeff Parker K1M Trentham CC 30:52 Taran Race 5 - Jan 2018
107 Russell Wingfield K1M DCP 30:53 K1 Race 4 - Feb 2016
108 Kevin Coleman K1M DCP 30:56 K1 Talon Race 3 - Nov 2019
109 James Wingfield K1M DCP 30:59

SB

WWR Race 3 - Nov 2019
109(7) Pascale Eichenmuller K1W 30:59

SB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
109 James Wingfield K1M DCP 30:59 Ski Race 6 - Mar 2020
109 Chris Gash K1M DCP 30:59 Taran Race 3 - Nov 2019
113 Lorenzo Cutts K1M 31:00

PB

Taran Race 3 - Nov 2017
113 James Wingfield K1M DCP 31:00 WWR K1 Race 7 - Mar 2020
115 Jeff Parker K1M Trentham CC 31:02 Taran Race 6 - Feb 2019
116 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 31:05

PB

Taran 16 Race 5 - Jan 2019
117 Richard Peevor K1M Snowdonia C.C. 31:08

PB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
118 Chris Gash K1M DCP 31:09 Taran Race 2 - Oct 2019
119 Chris Gash K1M DCP 31:12 Trimmer Race 5 - Jan 2020
119 Kevin Coleman K1M DCP 31:12 K1 Talon Race 5 - Jan 2019
121 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 31:14

SB

Taran Race 2 - Dec 2015
122 Jeff Parker K1M Trentham CC 31:17 Ski Race 7 - Mar 2019
122 Jeff Parker K1M Trentham CC 31:17 Taran Race 4 - Dec 2019
124 Bryan Dickinson K1M Snowdonia CC 31:18

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
124 Norbert Ziobr K1M 31:18 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
124(8) Julie Hicks K1W 31:18

PB

Talisman stable K1 Race 5 - Mar 2016
127(9) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 31:31

SB

Taran Race 5 - Jan 2019
127 Bryan Dickinson K1M Snowdonia C.C. 31:31

SB

Sea Kayak Race 3 - Mar 2016
129 Robert Ames K1M 31:41

PB

Trimmer Race 4 - Dec 2018
130 Richard Griffiths Hughes K1M Mon Activ 31:46

PB

Sea Kayak Race 6 - Feb 2018
131 Chris Thorne SUP_M Snowdonia Watersports 31:49

PB

SUP Allstar Race 3 - Nov 2017
132 James Wingfield K1M DCP 31:53 WWR Race 4 - Dec 2019
132 Chris Gash K1M DCP 31:53 Taran Race 7 - Mar 2020
132 Matthew Bicknell K1M DCP 31:53

SB

Trimmer Race 2 - Oct 2019
135 Kevin Coleman K1M DCP 31:54 K1 Race 4 - Dec 2019
136 James Wingfield K1M DCP 31:57 Ski Race 7 - Mar 2019
136(10) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 31:57 Taran Race 7 - Mar 2020
138 Chris Gash K1W D.C.P. 31:58

SB

Trimmer Race 1 - Sep 2020
138(11) Pascale Eichenmuller K1W 31:58

SB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
138 Chris Gash K1M DCP 31:58

SB

Taran 16 Race 1 - Sep 2020
138 Petr Major K1M SKUK 31:58

SB

Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
142 Bryan Dickinson K1M Snowdonia CC 32:00 Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
143 Penny Wingfield / Kamala Sen K2 DCP 32:05

PB

K2 Race 4 - Dec 2017
144 Peter Rowan K1M 32:06

PB

Ski Race 4 - Jan 2017
145(12) Harriet Hicks K1W Bangor Uni 32:10

SB

K1 Race 4 - Feb 2016
145 Brian Dickinson K1M Snowdonia C.C. 32:10

PB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
147 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 32:12

SB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2017
147 Ed Harmer K1M DCP 32:12

PB

Trimmer Race 4 - Dec 2019
149 Kevin Coleman K1M DCP 32:14 K1 Talon Race 5 - Jan 2020
150 Norbert Ziobr K1M 32:15

SB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
151 Chris Gash K1M DCP 32:16 Taran Race 3 - Nov 2020
152 Richard Peevor K1M Snowdonia C.C. 32:17

SB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
153 Bryan Dickinson K1M Snowdonia C.C. 32:18 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
154 Chris Gash K1M DCP 32:19

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2018
155(13) Pascale Eichenmuller K1W 32:21 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
156(14) Pascale Eichenmuller K1W 32:24 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
157(15) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 32:26 Taran Race 3 - Nov 2020
158(16) Pascale Eichenmuller K1W 32:27

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
159 James Wingfield K1M DCP 32:30 WWR Race7 - Mar 2018
160 James Wingfield K1M DCP 32:33 K1 Race 5 - Jan 2018
161(17) Pascale Eichenmuller K1W 32:34 Sea Kayak Race 6 - Feb 2018
161 Bryan Dickinson K1M Snowdonia C.C. 32:34 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
163 Chris Thorne SUP_M Snowdonia Watersports 32:35

SB

SUP Race 5 - Jan 2020
164 Alan Cole K1M 32:38 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
164 Chris Gash K1M DCP 32:38 Taran Race 6 - Mar 2020
166 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 32:39 Taran 16 Race 6 - Feb 2019
166 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 32:39 Taran Race 5 - Feb 2017
168(18) Penny Wingfield K1W DCP 32:40

PB

Trimmer Race 2 - Oct 2020
169(19) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 32:52 Taran Race 6 - Feb 2019
170 Richard Peevor K1M Snowdonia C.C. 32:55 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
171 Kevin Coleman K1M DCP 32:57 K1 Talon Race 7 - Mar 2020
172(20) Charlotte Rimmer K1WJ 32:58

PB

Tor stable K1 Race 2 - Nov 2016
173 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 33:00

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
174 Richard Griffiths Hughes K1M Mon Activ 33:03

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
174 Chris Gash K1M DCP 33:03

SB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
176 James Wingfield K1M DCP 33:10

SB

WWR Race 2 - Oct 2017
177 Rich Griffiths Hughes K1M Môn Active 33:15

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2018
177(21) Penny Wingfield K1W DCP 33:15

SB

Trimmer Race 3 - Dec 2016
179(22) Pascale Eichenmuller K1W 33:19 Sea Kayak Race7 - Mar 2018
179 Chris Gash K1M DCP 33:19 Taran Race 6 - Feb 2019
181(23) Pascale Eichenmuller K1W 33:20 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
182(24) Harriet Hicks K1W Bangor Uni 33:22 Tor stable K1 Race 5 - Mar 2016
182 Kevin Coleman K1M DCP 33:22 K1 Race 3 - Nov 2018
184 Chris Millington K1M 33:23

PB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2017
185(25) Penny Wingfield K1W DCP 33:24

SB

Trimmer Race 3 - Nov 2019
186 Dave Cutts K1W Snowdonia C.C. 33:29 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
187(26) Penny Wingfield K1W DCP 33:30

SB

Trimmer Race 2 - Oct 2019
188 Steffan Griffiths K1M 33:31 WWR Race 4 - Dec 2017
189(27) Penny Wingfield K1W DCP 33:33

SB

K1 Race 5 - Jan 2019
190 Chris Gash K1M DCP 33:34

SB

Trimmer stable K1 Race 1 - Oct 2016
191(28) Pascale Eichenmuller K1W 33:38

SB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
192 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 33:40 Sea Kayak Race 3 - Dec 2018
192 Kevin Coleman / Kamala Sen K2Mx DCP 33:40

PB

Inter. K2 Race 7 - Mar 2019
194 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 33:42 Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
194(29) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 33:42

PB

Tarantella Race 5 - Jan 2019
196(30) Kamala Sen K1W DCP 33:46

PB

Trimmer? Race 5 - Jan 2019
197(31) Penny Wingfield K1W DCP 33:50

SB

Trimmer Race 2 - Oct 2018
197(32) Kamala Sen K1W DCP 33:50

SB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
199 Matthew Bicknell K1M DCP 33:56

SB

Trimmer Race 1 - Sep 2020
199(33) Penny Wingfield K1W DCP 33:56

SB

Trimmer Race 3 - Nov 2017
201(34) Penny Wingfield K1W DCP 34:00 Trimmer Race 5 - Jan 2020
202 James Wingfield K1M DCP 34:06

SB

WWR K1 Race 1 - Nov 2015
202 Russell Wingfield K1M DCP 34:06

SB

WWR K1 Race 1 - Nov 2015
204(35) Jane Parker K1W Trentham CC 34:07

PB

Neumann Spirit Race 3 - Nov 2017
205 Chris Gash K1M DCP 34:08

SB

Trimmer stable K1 Race 5 - Mar 2016
206(36) Penny Wingfield K1W DCP 34:10 Trimmer Race 7 - Mar 2020
207 Jonny Eldridge K1M 34:12

SB

Sea Kayak Race 2 - Dec 2015
208(37) Pascale Eichenmuller K1W 34:18

SB

Sea Kayak Race 3 - Jan 2016
209(38) Penny Wingfield K1W DCP 34:20 Trimmer Race 4 - Dec 2019
210 Chris Gash K1M DCP 34:31

SB

K1 Race 4 - Dec 2017
211 Russell Wingfield K1M DCP 34:33 Tor stable K1 Race 2 - Dec 2015
212 Richard Peevor K1M Snowdonia C.C. 34:35

SB

Sea Kayak Race 3 - Jan 2016
213 Bryan Dickinson K1M Snowdonia C.C. 34:36

SB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
214(39) Kamala Sen K1W DCP 34:39

SB

Sea Kayak Race 3 - Jan 2016
215 Alex Parker K1M Trentham C.C. 34:40

PB

Neuman Spirit Race 2 - Nov 2016
216(40) Pascale Eichenmuller K1W 34:46 Sea Kayak Race 5 - Feb 2017
217(41) Kamala Sen K1W DCP 34:47

SB

K1 Race 3 - Nov 2017
218 Richard Griffiths Hughes K1M Mon Activ 34:58 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
219 Chris Millington K1M 34:51 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
220(42) Penny Wingfield K1W DCP 35:00 Trimmer Race 3 - Nov 2020
221(43) Jane Parker K1W Trentham C.C. 35:05

SB

Neumann Spirit Race 5 - Jan 2019
222 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 35:10 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
223(44) Elliw Jones K1WJ 35:11

PB

Tor stable K1 Race 2 - Nov 2016
224(45) Penny Wingfield K1W DCP 35:12 Hobby Race 4 - Dec 2018
225 Norbert Ziobr K1M 35:13 Sea Kayak Race 5 - Feb 2017
226(46) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 35:19

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
227 Chris Thorne SUP_M Snowdonia Watersports 35:29 SUP Race 6 - Feb 2018
228 Alan Cole K1M 35:30

SB

Ski Race 5 - Feb 2017
228(47) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 35:30

SB

Tarantella Race 2 - Oct 2018
230(48) Julia Kay K1W Trentham C.C. 35:39

PB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
231(49) Julia Kay K1W 35:42

SB

Neuman Spirit Race 2 - Nov 2016
232 James Wingfield K1M DCP 35:45 WWR K1 Race 2 - Dec 2015
233 Chris Gash K1M DCP 35:59

SB

Sea Kayak Race 4 - Feb 2016
234 Matt ? SUP_M 36:01

PB

Fanatic Falcon 14 Race 5 - Jan 2019
235(50) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:05

PB

Sea Kayak Race 5 - Jan 2019
236 Ed Harmer K1M DCP 36:12

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2019
237 Kevin Coleman K1M 36:15

SB

K1 Race 2 - Oct 2017
238(51) Kamala Sen K1W DCP 36:17 Trimmer Race 6 - Feb 2018
239(52) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:18

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
240(53) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 36:23 Trantella Race 4 - Dec 2018
241(54) Kamala Sen K1W DCP 36:25

SB

Trimmer Race 4 - Dec 2018
242(55) Kamala Sen K1W DCP 36:28 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
243(56) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:30

SB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2017
243(57) Jane Parker K1W Trentham CC 36:30 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
245(58) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:36 Sea Kayak Race 4 - Dec 2018
246(59) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 36:45

SB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
247 Chris Gash K1M DCP 36:50 Trimmer Race 4 - Jan 2017
248 Harry Marshall K1M 36:56

PB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
249(60) Kamala Sen K1W DCP 36:57 Sea Kayak Race 4 - Feb 2016
249 Kevin Coleman K1M 36:57 K1 Race 5 - Jan 2018
251 Harry Marshall K1M 37:04

SB

Sea Kayak Race 5 - Jan 2020
252(61) Kamala Sen K1W DCP 37:10

SB

Trimmer Race 2 - Oct 2020
253(62) Kamala Sen K1W DCP 37:13

SB

Sea Kayak Race 1 - Oct 2016
254 Steve Mullan K1M 37:25

PB

Sea Kayak Race 5 - Jan 2019
254(63) Gill Burton K1W 37:25

PB

Tarantella Race 3 - Nov 2017
256(64) Kamala Sen K1W DCP 37:26 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
257(65) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 37:32 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
258 Lorenzo Cutts K1M 37:35 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
259(66) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 37:36 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
259(67) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 37:36

SB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
261 Harry Marshall K1W 37:37

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2020
262 Kevin Coleman K1M DCP 37:39 K1 Talon Race 6 - Feb 2019
263(68) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 37:40 Tarantella Race 3 - Nov 2018
264(69) Kamala Sen K1W DCP 37:42 Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
265(70) Penny Wingfield K1W DCP 37:45 Trimmer Race 3 - Nov 2018
266(71) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 37:54 Sea Kayak Race 6 - Feb 2018
267 Harry Marshall K1M 38:16

SB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
268(72) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 38:19 Sea Kayak Race 6 - Feb 2019
268(73) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 38:19 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
270(74) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 38:21 Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
271 Chris Gash K1M DCP 38:24

SB

Tempest stable K1 Race 1 - Nov 2015
272 Harry Marshall K1M 38:26 Sea Kayak Race 4 - Dec 2018
273 Chris Gash K1M DCP 38:27 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
274(75) Kamala Sen K1W DCP 38:31

SB

Trimmer Race 3 - Nov 2018
275 Harry Marshall K1M 38:32

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2019
276(76) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 38:56 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
276 Lorenzo Cutts K1M 38:56 Slalom Race 5 - Jan 2018
278(77) Jane Parker K1W Trentham C.C. 38:57 Taran Race 7 - Mar 2019
279(78) Penny Wingfield K1W DCP 38:58 Trimmer Race 6 - Mar 2020
280(79) Jane Parker K1W Trentham C.C. 39:10

SB

Neumann Spirit Race 4 - Dec 2018
281 Harry Marshall K1M 39:12

SB

Sea Kayak Race 6 - Feb 2018
282(80) Penny Wingfield K1W DCP 39:17 Hobby Race 7 - Mar 2019
283(81) Katie Nelson K1W 39:30

PB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
283(82) Kamala Sen K1W DCP 39:30 Sea Kayak Race7 - Mar 2018
285(83) Tina Ames K1W 39:57

PB

Lancer Race 4 - Dec 2018
286 Harry Marshall K1M 40:01 Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
287(84) Kamala Sen K1W DCP 40:15

SB

Sea Kayak Race 1 - Nov 2015
288(85) Barbara Jandova K1W 40:34

PB

Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
289 Chris Millington K1M 40:35

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2017
290 Penny Wingfield / Kamala Sen K2 DCP 40:37 K2 Race 5 - Jan 2018
291(86) Charlotte Rimmer K1WJ 40:41

SB

Trimmer stable K1 Race 5 - Mar 2016
292(87) Elliw Jones K1WJ 41:11

SB

Trimmer stable K1 Race 5 - Mar 2016
293 Kamala Sen / Jenny Wong K2 41:14

PB

Race 1 - Sep 2017
294(88) Jane Parker K1M Trentham CC 41:34 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
295(89) Jane Parker K1W Trentham C.C. 42:20

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2019
296(90) Penny Wingfield K1W DCP 42:22 Kudu Race 6 - Feb 2019
297 Chris Thorne SUP M Snowdonia Watersports 43:00

SB

SUP Race 3 - Dec 2016
298(91) Jane Parker K1W Trentham C.C. 43:02

SB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
299 Geoff Fielding K1M 43:09

PB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
300(92) Kamala Sen K1W DCP 44:23

SB

Trimmer Race 1 - Sep 2019
300(93) Kamala Sen K1W D.C.P. 44:23

SB

Trimmer Race 1 - Sep 2019
302(94) Jane Parker K1M Trentham C.C. 45:12

SB

Neumann Spirit Race 5 - Feb 2017
303 Chris Gash K1M DCP 45:39 Sea Kayak Race 2 - Dec 2015
304(95) Kamala Sen K1W DCP 46:10

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2017
305(96) Kamala Sen K1W DCP 47:39 Sea Kayak Race 2 - Dec 2015
306 Geoff Fielding K1M 48:11

SB

Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
307 Chris Gash K1M DCP 55:25 Tempest K1 Race 5 - Feb 2017
308(97) Kamala Sen K1W DCP 69:57 Sea Kayak Race 5 - Feb 2017
309 Chris Gash K1M DCP RET Ski Race 2 - Oct 2017

325 paddlers total.
293 solo paddlers
16 crews in K2

Return to top


Submit a time here.

Read The Safety Page