Perch Rock with Winter Snowdonia in the background

Llyn Padarn Time Trial

Organised by James and Penny Wingfield of Dyffryn Conwy Paddlers: The monthly Llyn Padarn 5km timetrials are held on the 3rd Saturday of each month.
This is a 5km course along the East side of the lake, starting and finishing by the Slate Museum. Either park and get on by Llanberis C.C. at the end of the slate museum car park, or meet at the Surf-Lines pontoon at 10:30, to have a 10 min warmup paddle across to start.
First boat starts at 11:00. It is a handicap race based on previous times. Times vary from about 28 mins to 40. A variety of boats enter: sprint K1s, sea kayaks, WWR boats, fast tourers, etc. The aim is to improve over the series, and all abilities are welcome to join. More Details Here


Event Dates for

1 - 21-Nov-152 - 19-Dec-153 - 19-Jan-16
4 - 20-Feb-165 - 19-Mar-16

DCP Club Webpage

Llyn Padarn TT 2015/2016

  • Table sorted by paddler's season-fastest time and then by number of events.
  • Click a race column header to order by that race only, click top-left column to reset.
  • Click a race column footer to link to race details.
  • Click an underlined name to search by that name.
  • SB = Season Best -- PB = Personal Best
  • All Run Times

Name Cat Club Raced Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7
1 John Willacy

 PB: 25:50

K1M Rockpool
Kayaks
2 --
--
31:14
28:19

SB

--
--
--
--
--
--
--
--
2 James Wingfield

 PB: 28:00

K1M DCP
5 34:06
35:45
28:42

SB

30:14
29:53
--
--
--
--
3 Jiri Tykal

 PB: 28:56

K1M Bangor
Uni
1 28:56

PB

--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
4 Russell Wingfield

 PB: 28:45

K1M DCP
5 34:06
34:33
29:03

SB

30:53
29:24
--
--
--
--
5 Jeff Parker

 PB: 28:24

K1M Trentham
C.C.
2 30:37
--
--
29:08

SB

--
--
--
--
--
--
--
--
6 Dan McGonigle

 PB: 26:28

K1M Snowdonia
Watersports
1 --
--
--
--
--
--
--
--
29:36

SB

--
--
--
--
7 Aled Williams

 PB: 30:32

K1M Tiderace
Kayaks
1 --
--
--
--
30:32

PB

--
--
--
--
--
--
--
--
8 Julie Hicks

 PB: 31:18

K1W
1 --
--
--
--
--
--
--
--
31:18

PB

--
--
--
--
9 Harriet Hicks

 PB: 29:40

K1W Bangor
Uni
2 --
--
--
--
--
--
32:10

SB

33:22
--
--
--
--
10 Pascale Eichenmuller

 PB: 28:26

K1W
2 --
--
--
--
34:18
--
--
33:38

SB

--
--
--
--
11 Chris Gash

 PB: 30:32

K1M DCP
4 38:24
45:39
--
--
35:59
34:08

SB

--
--
--
--
12 Jonny Eldridge

 PB: 27:18

K1M
1 --
--
34:12

SB

--
--
--
--
--
--
--
--
--
--
13 Richard Peevor

 PB: 31:08

K1M Snowdonia
C.C.
1 --
--
--
--
34:35

SB

--
--
--
--
--
--
--
--
14 Bryan Dickinson

 PB: 30:47

K1M Snowdonia
C.C.
1 --
--
--
--
--
--
--
--
34:36

SB

--
--
--
--
15 Kamala Sen

 PB: 33:46

K1W DCP
5 40:15
47:39
34:39

SB

36:57
37:42
--
--
--
--
16 Jenny Wong

 PB: 33:42

K1W Snowdonia
C.C.
1 --
--
--
--
--
--
--
--
37:36

SB

--
--
--
--
17 Harry Marshall

 PB: 36:56

K1M
1 --
--
--
--
--
--
--
--
38:16

SB

--
--
--
--
18 Charlotte Rimmer

 PB: 32:58

K1W
1 --
--
--
--
--
--
--
--
40:41

SB

--
--
--
--
19 Elliw Jones

 PB: 35:11

K1W
1 --
--
--
--
--
--
--
--
41:11

SB

--
--
--
--
20 Geoff Fielding

 PB: 43:09

K1M
1 --
--
--
--
--
--
--
--
43:09

PB

--
--
--
--
Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7

20 paddlers total.
20 solo paddlers
0 crews in K2
Total Runs: 39

Race 5

Date: 19-Mar-16
Conditions: Cool. Moderate E wind and small waves down lake.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 Russell Wingfield K1M DCP 29:24 K1
2 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:36 Taran 16
3 James Wingfield K1M DCP 29:53 K1
4(1) Julie Hicks K1W 31:18

PB

Talisman stable K1
5(2) Harriet Hicks K1W Bangor Uni 33:22 Tor stable K1
6(3) Pascale Eichenmuller K1W 33:38 Sea Kayak
7 Chris Gash K1M DCP 34:08 Trimmer stable K1
8 Bryan Dickinson K1M Snowdonia C.C. 34:36 Sea Kayak
9(4) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 37:36 Sea Kayak
10(5) Kamala Sen K1W DCP 37:42 Sea Kayak
11 Harry Marshall K1M 38:16 Sea Kayak
12(6) Charlotte Rimmer K1WJ 40:41 Trimmer stable K1
13(7) Elliw Jones K1WJ 41:11 Trimmer stable K1
14 Geoff Fielding K1M 43:09

PB

Sea Kayak

14 paddlers total.
14 solo paddlers
0 crews in K2

Race Results

Race 4

Date: 20-Feb-16
Conditions: Mild. Moderate WSW wind and small waves across lake.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 James Wingfield K1M DCP 30:14 K1
2 Russell Wingfield K1M DCP 30:53 K1
3(1) Harriet Hicks K1W Bangor Uni 32:10 K1
4 Chris Gash K1M DCP 35:59 Sea Kayak
5(2) Kamala Sen K1W DCP 36:57 Sea Kayak

5 paddlers total.
5 solo paddlers
0 crews in K2

Race Results

Race 3

Date: 19-Jan-16
Conditions: Cold. V light SW wind and flat.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 28:19 Taran
2 James Wingfield K1M DCP 28:42 Ski
3 Russell Wingfield K1M DCP 29:03 K1
4 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 29:08 Taran
5 Aled Williams K1M Tiderace Kayaks 30:32

PB

Sea Kayak
6(1) Pascale Eichenmuller K1W 34:18 Sea Kayak
7 Richard Peevor K1M Snowdonia C.C. 34:35 Sea Kayak
8(2) Kamala Sen K1W DCP 34:39 Sea Kayak

8 paddlers total.
8 solo paddlers
0 crews in K2

Race Results

Race 2

Date: 19-Dec-15
Conditions: Mild. V strong 45mph SW wind and large waves diagonally down lake.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 31:14 Taran
2 Jonny Eldridge K1M 34:12 Sea Kayak
3 Russell Wingfield K1M DCP 34:33 Tor stable K1
4 James Wingfield K1M DCP 35:45 WWR K1
5 Chris Gash K1M DCP 45:39 Sea Kayak
6(1) Kamala Sen K1W DCP 47:39 Sea Kayak

6 paddlers total.
6 solo paddlers
0 crews in K2

Race Results

Race 1

Date: 21-Nov-15
Conditions: Cool. Strong 25mph NW wind and waves up lake.

Click column header to sort.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat
1 Jiri Tykal K1M Bangor Uni 28:56

PB

WWR K1
2 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 30:37 Taran
3 James Wingfield K1M DCP 34:06 WWR K1
3 Russell Wingfield K1M DCP 34:06 WWR K1
5 Chris Gash K1M DCP 38:24 Tempest stable K1
6(1) Kamala Sen K1W DCP 40:15 Sea Kayak

6 paddlers total.
6 solo paddlers
0 crews in K2

Race Results

Llyn Padarn TT -- All Run Times

Note: Open Run Times are separate - see Here

Click column header to sort
Click an underlined name to search by that name.
Pos. K1W Name Cat Club Time Boat Race
1 Dan Golder K1M Banbury? 24:18

PB

K1 Race 5 - Jan 2020
2 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2 Rockpool Kayaks 25:42

PB

K2 Race 1 - Sep 2017
3 Dan McGonigle / James Wingfield K2 25:48

PB

Marsport Toucan Race 1 - Sep 2017
4 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 25:50

PB

K1 Talon Race 5 - Jan 2019
4 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2 Rockpool Kayaks 25:50 K2 Race 3 - Nov 2017
6 Kevin Coleman / Jonny Eldridge K2 DCP/Snowdonia Watersports 26:07

PB

K2 Race 1 - Sep 2018
7 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2Mx Rockpool Kayaks 26:09

SB

K2 Race 1 - Sep 2018
8 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 26:17

SB

K1 Talon Race 6 - Mar 2017
9 John Willacy K1M_Ski Rockpool Kayaks 26:26

SB

Epic V10 Race 1 - Sep 2019
10 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 26:28

PB

K1 Race 3 - Nov 2017
11 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 26:31 K1 Talon Race 5 - Jan 2020
12 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 26:44

SB

Taran Race 3 - Dec 2016
12 John Willacy / Pascale Eichenmuller K2Mx Rockpool Kayaks 26:44 K2 Race 7 - Mar 2019
14 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 26:46 K1 Talon Race 4 - Dec 2019
15 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 26:54

SB

K1 Talon Race 4 - Dec 2017
16 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 27:10 K1 Talon Race 6 - Feb 2018
17 Jonny Eldridge K1M 27:18

PB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
18 Jonny Eldridge K1M 27:25 Taran Race 5 - Jan 2019
19 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 27:38 Taran Race 4 - Jan 2017
20 Alan Cole K1M 27:40

PB

Ski Race 2 - Oct 2019
21 James Wingfield K1M DCP 28:00

PB

K1 Race 3 - Dec 2016
22 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 28:12 Taran Race7 - Mar 2018
22 James Wingfield K1M DCP 28:12

SB

K1 Race 3 - Nov 2017
24 James Wingfield / Matthew Bicknell K2 DCP 28:15

PB

K2 Race 1 - Sep 2019
25 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 28:19

SB

Taran Race 3 - Jan 2016
26 Jeff Parker K1M Trentham CC 28:24

PB

Ski Race 2 - Oct 2018
27(1) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 28:26

PB

K1 Eta Race 1 - Sep 2019
28 Alan Cole K1M 28:28 Ski Race 3 - Nov 2019
28 James Wingfield K1M DCP 28:28

SB

K1 Race 1 - Oct 2016
28 Kevin Coleman / Ed Harmer K2 DCP 28:28

PB

K2 Race 1 - Sep 2019
31 Jeff Parker K1M Trentham CC 28:33

SB

Taran Race 3 - Nov 2017
32 Jane Parker / Jeff Parker K2 Trentham CC 28:37

PB

Sipre Tsunami Race 1 - Sep 2017
33 James Wingfield K1M DCP 28:42

SB

Ski Race 3 - Jan 2016
34 Russell Wingfield K1M DCP 28:45

PB

K1 Race 2 - Oct 2019
35 John Willacy K1M Snowdonia Watersports 28:46 Taran Race 5 - Jan 2018
36 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 28:48 Taran 16 Race 5 - Jan 2018
37 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 28:52 Taran Race 6 - Feb 2019
37 Alan Cole K1M 28:52

SB

Ski Race 6 - Feb 2018
37 James Wingfield K1M DCP 28:52

SB

K1 Race 2 - Oct 2018
40 Jiri Tykal K1M Bangor Uni 28:56

PB

WWR K1 Race 1 - Nov 2015
40 Russell Wingfield K1M DCP 28:56

SB

K1 Race 1 - Oct 2016
42 Russell Wingfield K1M DCP 29:03

SB

K1 Race 3 - Jan 2016
43 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:07

SB

Taran 16 Race 4 - Jan 2017
44 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:08 Taran Race 6 - Feb 2018
44 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 29:08

SB

Taran Race 3 - Jan 2016
46 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:09

SB

Taran 16 Race 4 - Dec 2018
46 James Wingfield K1M DCP 29:09 K1 Race 6 - Feb 2018
48 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:16

SB

Ski Race 2 - Oct 2019
48 Petr Major K1M SKUK 29:16

PB

Ski Race 5 - Jan 2019
50 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:19 Taran Race 4 - Dec 2017
51(2) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 29:22 K1 Eta Race 5 - Jan 2020
51 James Wingfield K1M DCP 29:22

SB

Ski Race 1 - Sep 2020
53 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 29:24 Taran Race 5 - Feb 2017
53 Russell Wingfield K1M DCP 29:24 K1 Race 5 - Mar 2016
55 Ben Nelson / Dinah R(?) K2 Trentham C.C. 29:27

PB

K2 Race 4 - Dec 2017
56 Jeff Parker K1M Trentham CC 29:28 Taran Race 5 - Jan 2019
57 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:29

SB

Taran 16 Race 2 - Oct 2017
58 James Wingfield K1M DCP 29:30 Ski Race 6 - Mar 2017
59 Dan McGonigle K1M Snowdonia Watersports 29:36

SB

Taran 16 Race 5 - Mar 2016
59 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 29:36

SB

Taran Race 2 - Nov 2016
61 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 29:37 Taran Race 3 - Dec 2016
62 James Wingfield K1M DCP 29:39 K1 Race 2 - Nov 2016
63(3) Harriet Hicks K1W Bangor Uni 29:40

PB

K1 Race 2 - Nov 2016
64 Kevin Coleman K1M 29:41

PB

K1 Race 3 - Nov 2017
65(4) Penny Wingfield / Karmala Sen K2 DCP 29:47

PB

K2 Race 1 - Sep 2019
66 Alan Cole K1M 29:48

SB

Ski Race 6 - Mar 2017
67 Russell Wingfield K1M DCP 29:49

SB

K1 Race 4 - Dec 2017
68 Norbert Ziobr K1M 29:50

PB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
69 James Wingfield K1M DCP 29:53 K1 Race 5 - Mar 2016
70 Alan Cole K1M 29:54

SB

Ski Race 4 - Dec 2017
70 Jonny Eldridge K1M 29:54

SB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
72 James Wingfield K1M DCP 29:55 K1 Race 4 - Dec 2018
73 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 29:56 Taran Race 7 - Mar 2020
74(5) Harriet Hicks K1W 29:58

SB

K1 Race 3 - Nov 2017
75 Norbert Ziobr K1M 30:03

SB

SKUK Quantum Race 3 - Nov 2017
76 Jonny Eldridge K1M 30:04

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
76 Jeff Parker K1M Trentham CC 30:04 Ski Race 3 - Nov 2018
78 James Wingfield K1M DCP 30:05

SB

K1 Race 5 - Jan 2020
79 Kevin Coleman K1M 30:08 K1 Race 6 - Feb 2018
80 James Wingfield K1M DCP 30:14 K1 Race 4 - Feb 2016
80 Jeff Parker K1M Trentham CC 30:14 Taran Race 4 - Dec 2018
82 Paul Simmons SUP_M 30:20

PB

SUP Allstar Race 3 - Nov 2017
83 Jonny Eldridge K1M 30:22

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2017
84 James Wingfield K1M DCP 30:25 Sea Kayak Race 5 - Feb 2017
85 Chris Gash / Bryan Dickinson K2 30:28

PB

Race 1 - Sep 2017
86 Aled Williams K1M Tiderace Kayaks 30:32

PB

Sea Kayak Race 3 - Jan 2016
86 Steffan Griffiths K1M 30:32

PB

WWR Race 3 - Nov 2017
86 Chris Gash K1M DCP 30:32

PB

Trimmer Race 1 - Sep 2019
89 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 30:37

SB

Taran Race 1 - Nov 2015
90 Kevin Coleman K1M DCP 30:38

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
91 Rich Griffiths Hughes K1M Môn Active 30:39

PB

SKUK Quantum Race 5 - Jan 2019
92 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 30:41 Taran Race 4 - Jan 2017
93 Jonny Eldridge K1M 30:46

SB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
94 Bryan Dickinson K1M Snowdonia CC 30:47

PB

Taran 16 Race 5 - Jan 2019
94 Norbert Ziobr K1M 30:47 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
96 Rich Griffiths Hughes K1M Môn Active 30:48

SB

Taran Race 4 - Dec 2019
96 Kevin Coleman K1M DCP 30:48

SB

K1 Talon Race 2 - Oct 2019
96 James Wingfield K1M DCP 30:48 K1 Race 3 - Nov 2018
99 Jeff Parker K1M Trentham CC 30:52 Taran Race 5 - Jan 2018
100 Russell Wingfield K1M DCP 30:53 K1 Race 4 - Feb 2016
101 Kevin Coleman K1M DCP 30:56 K1 Talon Race 3 - Nov 2019
102 James Wingfield K1M DCP 30:59

SB

WWR Race 3 - Nov 2019
102 Chris Gash K1M DCP 30:59 Taran Race 3 - Nov 2019
102 James Wingfield K1M DCP 30:59 Ski Race 6 - Mar 2020
102(6) Pascale Eichenmuller K1W 30:59

SB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
106 James Wingfield K1M DCP 31:00 WWR K1 Race 7 - Mar 2020
106 Lorenzo Cutts K1M 31:00

PB

Taran Race 3 - Nov 2017
108 Jeff Parker K1M Trentham CC 31:02 Taran Race 6 - Feb 2019
109 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 31:05

PB

Taran 16 Race 5 - Jan 2019
110 Richard Peevor K1M Snowdonia C.C. 31:08

PB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
111 Chris Gash K1M DCP 31:09 Taran Race 2 - Oct 2019
112 Chris Gash K1M DCP 31:12 Trimmer Race 5 - Jan 2020
112 Kevin Coleman K1M DCP 31:12 K1 Talon Race 5 - Jan 2019
114 John Willacy K1M Rockpool Kayaks 31:14

SB

Taran Race 2 - Dec 2015
115 Jeff Parker K1M Trentham CC 31:17 Ski Race 7 - Mar 2019
115 Jeff Parker K1M Trentham CC 31:17 Taran Race 4 - Dec 2019
117(7) Julie Hicks K1W 31:18

PB

Talisman stable K1 Race 5 - Mar 2016
117 Bryan Dickinson K1M Snowdonia CC 31:18

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
117 Norbert Ziobr K1M 31:18 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
120(8) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 31:31

SB

Taran Race 5 - Jan 2019
120 Bryan Dickinson K1M Snowdonia C.C. 31:31

SB

Sea Kayak Race 3 - Mar 2016
122 Robert Ames K1M 31:41

PB

Trimmer Race 4 - Dec 2018
123 Richard Griffiths Hughes K1M Mon Activ 31:46

PB

Sea Kayak Race 6 - Feb 2018
124 Chris Thorne SUP_M Snowdonia Watersports 31:49

PB

SUP Allstar Race 3 - Nov 2017
125 Chris Gash K1M DCP 31:53 Taran Race 7 - Mar 2020
125 James Wingfield K1M DCP 31:53 WWR Race 4 - Dec 2019
125 Matthew Bicknell K1M DCP 31:53

PB

Trimmer Race 2 - Oct 2019
128 Kevin Coleman K1M DCP 31:54 K1 Race 4 - Dec 2019
129(9) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 31:57 Taran Race 7 - Mar 2020
129 James Wingfield K1M DCP 31:57 Ski Race 7 - Mar 2019
131 Chris Gash K1W D.C.P. 31:58

SB

Trimmer Race 1 - Sep 2020
131 Petr Major K1M SKUK 31:58

SB

Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
131(10) Pascale Eichenmuller K1W 31:58

SB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
131 Chris Gash K1W DCP 31:58

SB

Taran 16 Race 1 - Sep 2020
135 Bryan Dickinson K1M Snowdonia CC 32:00 Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
136 Penny Wingfield / Kamala Sen K2 DCP 32:05

PB

K2 Race 4 - Dec 2017
137 Peter Rowan K1M 32:06

PB

Ski Race 4 - Jan 2017
138 Brian Dickinson K1M Snowdonia C.C. 32:10

PB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
138(11) Harriet Hicks K1W Bangor Uni 32:10

SB

K1 Race 4 - Feb 2016
140 Ed Harmer K1M DCP 32:12

PB

Trimmer Race 4 - Dec 2019
140 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 32:12

SB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2017
142 Kevin Coleman K1M DCP 32:14 K1 Talon Race 5 - Jan 2020
143 Norbert Ziobr K1M 32:15

SB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
144 Richard Peevor K1M Snowdonia C.C. 32:17

SB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
145 Bryan Dickinson K1M Snowdonia C.C. 32:18 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
146 Chris Gash K1M DCP 32:19

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2018
147(12) Pascale Eichenmuller K1W 32:21 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
148(13) Pascale Eichenmuller K1W 32:24 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
149(14) Pascale Eichenmuller K1W 32:27

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
150 James Wingfield K1M DCP 32:30 WWR Race7 - Mar 2018
151 James Wingfield K1M DCP 32:33 K1 Race 5 - Jan 2018
152 Bryan Dickinson K1M Snowdonia C.C. 32:34 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
152(15) Pascale Eichenmuller K1W 32:34 Sea Kayak Race 6 - Feb 2018
154 Chris Thorne SUP_M Snowdonia Watersports 32:35

SB

SUP Race 5 - Jan 2020
155 Alan Cole K1M 32:38 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
155 Chris Gash K1M DCP 32:38 Taran Race 6 - Mar 2020
157 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 32:39 Taran 16 Race 6 - Feb 2019
157 Jeff Parker K1M Trentham C.C. 32:39 Taran Race 5 - Feb 2017
159(16) Pascale Eichenmuller K1W Rockpool Kayaks 32:52 Taran Race 6 - Feb 2019
160 Richard Peevor K1M Snowdonia C.C. 32:55 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
161 Kevin Coleman K1M DCP 32:57 K1 Talon Race 7 - Mar 2020
162(17) Charlotte Rimmer K1WJ 32:58

PB

Tor stable K1 Race 2 - Nov 2016
163 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 33:00

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
164 Richard Griffiths Hughes K1M Mon Activ 33:03

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
164 Chris Gash K1M DCP 33:03

SB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
166 James Wingfield K1M DCP 33:10

SB

WWR Race 2 - Oct 2017
167 Rich Griffiths Hughes K1M Môn Active 33:15

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2018
167(18) Penny Wingfield K1W DCP 33:15

PB

Trimmer Race 3 - Dec 2016
169(19) Pascale Eichenmuller K1W 33:19 Sea Kayak Race7 - Mar 2018
169 Chris Gash K1M DCP 33:19 Taran Race 6 - Feb 2019
171(20) Pascale Eichenmuller K1W 33:20 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
172(21) Harriet Hicks K1W Bangor Uni 33:22 Tor stable K1 Race 5 - Mar 2016
172 Kevin Coleman K1M DCP 33:22 K1 Race 3 - Nov 2018
174 Chris Millington K1M 33:23

PB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2017
175(22) Penny Wingfield K1W DCP 33:24

SB

Trimmer Race 3 - Nov 2019
176 Dave Cutts K1W Snowdonia C.C. 33:29 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
177(23) Penny Wingfield K1W DCP 33:30

SB

Trimmer Race 2 - Oct 2019
178 Steffan Griffiths K1M 33:31 WWR Race 4 - Dec 2017
179(24) Penny Wingfield K1W DCP 33:33

SB

K1 Race 5 - Jan 2019
180 Chris Gash K1M DCP 33:34

SB

Trimmer stable K1 Race 1 - Oct 2016
181(25) Pascale Eichenmuller K1W 33:38

SB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
182 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 33:40 Sea Kayak Race 3 - Dec 2018
182 Kevin Coleman / Kamala Sen K2Mx DCP 33:40

PB

Inter. K2 Race 7 - Mar 2019
184 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 33:42 Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
184(26) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 33:42

PB

Tarantella Race 5 - Jan 2019
186(27) Kamala Sen K1W DCP 33:46

PB

Trimmer? Race 5 - Jan 2019
187(28) Penny Wingfield K1W DCP 33:50

SB

Trimmer Race 2 - Oct 2018
187(29) Kamala Sen K1W DCP 33:50

SB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
189(30) Penny Wingfield K1W DCP 33:56

SB

Trimmer Race 3 - Nov 2017
189 Matthew Bicknell K1M DCP 33:56

SB

Trimmer Race 1 - Sep 2020
191(31) Penny Wingfield K1W DCP 34:00 Trimmer Race 5 - Jan 2020
192 James Wingfield K1M DCP 34:06

SB

WWR K1 Race 1 - Nov 2015
192 Russell Wingfield K1M DCP 34:06

SB

WWR K1 Race 1 - Nov 2015
194(32) Jane Parker K1W Trentham CC 34:07

PB

Neumann Spirit Race 3 - Nov 2017
195 Chris Gash K1M DCP 34:08

SB

Trimmer stable K1 Race 5 - Mar 2016
196(33) Penny Wingfield K1W DCP 34:10 Trimmer Race 7 - Mar 2020
197 Jonny Eldridge K1M 34:12

SB

Sea Kayak Race 2 - Dec 2015
198(34) Pascale Eichenmuller K1W 34:18

SB

Sea Kayak Race 3 - Jan 2016
199(35) Penny Wingfield K1W DCP 34:20 Trimmer Race 4 - Dec 2019
200 Chris Gash K1M DCP 34:31

SB

K1 Race 4 - Dec 2017
201 Russell Wingfield K1M DCP 34:33 Tor stable K1 Race 2 - Dec 2015
202 Richard Peevor K1M Snowdonia C.C. 34:35

SB

Sea Kayak Race 3 - Jan 2016
203 Bryan Dickinson K1M Snowdonia C.C. 34:36

SB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
204(36) Kamala Sen K1W DCP 34:39

SB

Sea Kayak Race 3 - Jan 2016
205 Alex Parker K1M Trentham C.C. 34:40

PB

Neuman Spirit Race 2 - Nov 2016
206(37) Pascale Eichenmuller K1W 34:46 Sea Kayak Race 5 - Feb 2017
207(38) Kamala Sen K1W DCP 34:47

SB

K1 Race 3 - Nov 2017
208 Richard Griffiths Hughes K1M Mon Activ 34:58 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
209 Chris Millington K1M 34:51 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
210(39) Jane Parker K1W Trentham C.C. 35:05

SB

Neumann Spirit Race 5 - Jan 2019
211 Dave Cutts K1M Snowdonia C.C. 35:10 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
212(40) Elliw Jones K1WJ 35:11

PB

Tor stable K1 Race 2 - Nov 2016
213(41) Penny Wingfield K1W DCP 35:12 Hobby Race 4 - Dec 2018
214 Norbert Ziobr K1M 35:13 Sea Kayak Race 5 - Feb 2017
215(42) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 35:19

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
216 Chris Thorne SUP_M Snowdonia Watersports 35:29 SUP Race 6 - Feb 2018
217(43) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 35:30

SB

Tarantella Race 2 - Oct 2018
217 Alan Cole K1M 35:30

SB

Ski Race 5 - Feb 2017
219(44) Julia Kay K1W Trentham C.C. 35:39

PB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
220(45) Julia Kay K1W 35:42

SB

Neuman Spirit Race 2 - Nov 2016
221 James Wingfield K1M DCP 35:45 WWR K1 Race 2 - Dec 2015
222 Chris Gash K1M DCP 35:59

SB

Sea Kayak Race 4 - Feb 2016
223 Matt ? SUP_M 36:01

PB

Fanatic Falcon 14 Race 5 - Jan 2019
224(46) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:05

PB

Sea Kayak Race 5 - Jan 2019
225 Ed Harmer K1M DCP 36:12

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2019
226 Kevin Coleman K1M 36:15

SB

K1 Race 2 - Oct 2017
227(47) Kamala Sen K1W DCP 36:17 Trimmer Race 6 - Feb 2018
228(48) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:18

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
229(49) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 36:23 Trantella Race 4 - Dec 2018
230(50) Kamala Sen K1W DCP 36:25

SB

Trimmer Race 4 - Dec 2018
231(51) Kamala Sen K1W DCP 36:28 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
232(52) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:30

SB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2017
232(53) Jane Parker K1W Trentham CC 36:30 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
234(54) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 36:36 Sea Kayak Race 4 - Dec 2018
235(55) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 36:45

SB

Sea Kayak Race 3 - Dec 2016
236 Chris Gash K1M DCP 36:50 Trimmer Race 4 - Jan 2017
237 Harry Marshall K1M 36:56

PB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2018
238(56) Kamala Sen K1W DCP 36:57 Sea Kayak Race 4 - Feb 2016
238 Kevin Coleman K1M 36:57 K1 Race 5 - Jan 2018
240 Harry Marshall K1M 37:04

SB

Sea Kayak Race 5 - Jan 2020
241(57) Kamala Sen K1W DCP 37:13

SB

Sea Kayak Race 1 - Oct 2016
242(58) Gill Burton K1W 37:25

PB

Tarantella Race 3 - Nov 2017
242 Steve Mullan K1M 37:25

PB

Sea Kayak Race 5 - Jan 2019
244(59) Kamala Sen K1W DCP 37:26 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
245(60) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 37:32 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
246 Lorenzo Cutts K1M 37:35 Sea Kayak Race 4 - Dec 2017
247(61) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 37:36 Sea Kayak Race 6 - Mar 2017
247(62) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 37:36

SB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
249 Kevin Coleman K1M DCP 37:39 K1 Talon Race 6 - Feb 2019
250(63) Jenny Wong K1W Snowdonia CC 37:40 Tarantella Race 3 - Nov 2018
251(64) Kamala Sen K1W DCP 37:42 Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
252(65) Penny Wingfield K1W DCP 37:45 Trimmer Race 3 - Nov 2018
253(66) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 37:54 Sea Kayak Race 6 - Feb 2018
254 Harry Marshall K1M 38:16

SB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
255(67) Jenny Wong K1W Snowdonia C.C. 38:19 Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
255(68) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 38:19 Sea Kayak Race 6 - Feb 2019
257(69) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 38:21 Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
258 Chris Gash K1M DCP 38:24

SB

Tempest stable K1 Race 1 - Nov 2015
259 Harry Marshall K1M 38:26 Sea Kayak Race 4 - Dec 2018
260 Chris Gash K1M DCP 38:27 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
261(70) Kamala Sen K1W DCP 38:31

SB

Trimmer Race 3 - Nov 2018
262 Harry Marshall K1M 38:32

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2019
263 Lorenzo Cutts K1M 38:56 Slalom Race 5 - Jan 2018
263(71) Kathy Webb K1W Snowdonia C.C. 38:56 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
265(72) Jane Parker K1W Trentham C.C. 38:57 Taran Race 7 - Mar 2019
266(73) Penny Wingfield K1W DCP 38:58 Trimmer Race 6 - Mar 2020
267(74) Jane Parker K1W Trentham C.C. 39:10

SB

Neumann Spirit Race 4 - Dec 2018
268 Harry Marshall K1M 39:12

SB

Sea Kayak Race 6 - Feb 2018
269(75) Penny Wingfield K1W DCP 39:17 Hobby Race 7 - Mar 2019
270(76) Katie Nelson K1W 39:30

PB

Sea Kayak Race 2 - Nov 2016
270(77) Kamala Sen K1W DCP 39:30 Sea Kayak Race7 - Mar 2018
272(78) Tina Ames K1W 39:57

PB

Lancer Race 4 - Dec 2018
273 Harry Marshall K1M 40:01 Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
274(79) Kamala Sen K1W DCP 40:15

SB

Sea Kayak Race 1 - Nov 2015
275(80) Barbara Jandova K1W 40:34

PB

Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
276 Chris Millington K1M 40:35

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2017
277 Penny Wingfield / Kamala Sen K2 DCP 40:37 K2 Race 5 - Jan 2018
278(81) Charlotte Rimmer K1WJ 40:41

SB

Trimmer stable K1 Race 5 - Mar 2016
279(82) Elliw Jones K1WJ 41:11

SB

Trimmer stable K1 Race 5 - Mar 2016
280 Kamala Sen / Jenny Wong K2 41:14

PB

Race 1 - Sep 2017
281(83) Jane Parker K1M Trentham CC 41:34 Sea Kayak Race 5 - Jan 2018
282(84) Jane Parker K1W Trentham C.C. 42:20

SB

Sea Kayak Race 4 - Dec 2019
283(85) Penny Wingfield K1W DCP 42:22 Kudu Race 6 - Feb 2019
284 Chris Thorne SUP M Snowdonia Watersports 43:00

SB

SUP Race 3 - Dec 2016
285(86) Jane Parker K1W Trentham C.C. 43:02

SB

Sea Kayak Race 3 - Nov 2018
286 Geoff Fielding K1M 43:09

PB

Sea Kayak Race 5 - Mar 2016
287(87) Kamala Sen K1W D.C.P. 44:23

SB

Trimmer Race 1 - Sep 2019
287(88) Kamala Sen K1W DCP 44:23

SB

Trimmer Race 1 - Sep 2019
289(89) Jane Parker K1M Trentham C.C. 45:12

SB

Neumann Spirit Race 5 - Feb 2017
290 Chris Gash K1M DCP 45:39 Sea Kayak Race 2 - Dec 2015
291(90) Kamala Sen K1W DCP 46:10

SB

Sea Kayak Race 2 - Oct 2017
292(91) Kamala Sen K1W DCP 47:39 Sea Kayak Race 2 - Dec 2015
293 Geoff Fielding K1M 48:11

SB

Sea Kayak Race 4 - Jan 2017
294 Chris Gash K1M DCP 55:25 Tempest K1 Race 5 - Feb 2017
295(92) Kamala Sen K1W DCP 69:57 Sea Kayak Race 5 - Feb 2017
296 Chris Gash K1M DCP RET Ski Race 2 - Oct 2017

312 paddlers total.
280 solo paddlers
16 crews in K2

Return to top


Submit a time here.

Read The Safety Page